22 lutego 2024
aaefc6b5-b96b-4d13-8c1d-b829fae2cc25-2526719

Najczęstsze wpadki gości weselnych, na które warto zwrócić uwagę

Zasady savoir-vivre’u na weselu dotyczą nie tylko Pary Młodej, ale również zaproszonych gości. Choć drobne wpadki zdarzają się każdemu, warto zadbać o to, aby uniknąć większych gaf i nieporozumień. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy gości weselnych, na które warto zwrócić uwagę.

1) Brak potwierdzenia przybycia

Prośba o potwierdzenie przybycia w zaproszeniu to już standard. Niestety, wielu gości nie zwraca na to uwagi i zapomina poinformować Parę Młodą, czy weźmie udział w ceremonii. To brak szacunku dla czasu i wysiłku, jakie przyszli małżonkowie wkładają w organizację uroczystości. Często z powodu nieuwagi gości, Para Młoda musi dzwonić, przypominać o wydarzeniu i dopytywać o szczegóły dotyczące przybycia konkretnych osób.

Innym błędem związanym z prośbą o potwierdzenie obecności jest potwierdzenie, a następnie niepojawienie się na weselu. To nie tylko przykrość dla Państwa Młodych, ale również narażanie ich na niepotrzebne koszty.

2) Nie wyciszenie telefonu

Często kulminacyjny moment ślubu zostaje przerwany przez dźwięk dzwonka komórki. To niezwykle nieodpowiednie i psuje atmosferę. Warto przed ceremonią wyciszyć telefon, aby nie przeszkadzać innym i zaoszczędzić stresu Państwu Młodym.

3) Niewłaściwie dobrany strój

Na weselu powinna być tylko jedna biała lub kremowa suknia – ta noszona przez Pannę Młodą. To jej dzień i ma pełne prawo być w centrum uwagi. Należy unikać bogato zdobionych kreacji, które mogą przyćmić suknię ślubną. Warto również zrezygnować z mini i zbyt wyzywających dekoltów. Ważne jest, aby wybierać stroje odpowiednie na tę uroczystość. Nie zaleca się również wybierania czarnych stylizacji, chyba że zostaną one przełamane jasnymi lub wyrazistymi dodatkami.

Dla panów podstawowym wyborem jest garnitur. Okazja wymaga wybrania koszuli z długim rękawem.

4) Krytykowanie ślubu i wesela

Niektórzy goście uwielbiają głośno wyrażać swoje opinie na temat różnych elementów wesela. Nie wszystkie wybory Państwa Młodych muszą się podobać zaproszonym. Warto uszanować to, że to ich dzień, a nie gości. Najlepiej krytyczne uwagi zachować dla siebie lub podzielić się nimi tylko z zaufaną osobą.

5) Nadmierne korzystanie z telefonów i smartfonów

Coraz częściej pary młode proszą gości o ograniczenie korzystania z telefonów i smartfonów podczas wesela. Chodzi o to, aby wszyscy mogli skupić się na wyjątkowych chwilach i cieszyć się nimi razem z Nowożeńcami. Warto uszanować tę prośbę i zostawić utrwalanie momentów profesjonalnemu fotografowi.

6) Przesadzanie z alkoholem

Na każdym weselu znajdzie się ktoś, kto chętnie zagląda do kieliszka. Należy jednak pamiętać o umiarze i wiedzieć, kiedy przestać. Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do nieodpowiedniego zachowania i psucia atmosfery.

7) Wychodzenie bez pożegnania

Często goście nagle znikają bez słowa, nie racząc nawet rzucić „Do widzenia”. Przed wyjściem z sali weselnej należy pożegnać się i podziękować za zaproszenie.

Oprócz wymienionych błędów, warto pamiętać o innych aspektach, takich jak odpowiednie zachowanie w kościele lub urzędzie, punktualność, niezawracanie głowy Państwu Młodym drobiazgami, nie wynoszenie alkoholu, nie dawanie pustych kopert, pojawianie się z niezapowiedzianymi osobami towarzyszącymi oraz pilnowanie własnych dzieci.

Goście często zapominają o jednym – o tym, żeby dobrze się bawić!

A jakie są według Was najczęstsze błędy gości weselnych?

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →