22 lutego 2024
1b112854-f016-483f-896d-533094fee545-5604180

Najczęstsze wyzwania w związku na odległość

Związek na odległość to sytuacja, w której często znajdujemy się z powodu pracy za granicą, studiów lub innych obowiązków. Jakie są najczęstsze problemy, z jakimi musimy się zmierzyć w tego rodzaju relacjach?

Sprawdzone porady: Jak utrzymać związek na odległość

Związek na odległość – problem z zazdrością

Na początku związku zazdrość może nie być zauważalna. Jednak z czasem, nawet w przypadku relacji na odległość, wszystko się zmienia. Przestajemy spędzać godziny na rozmowach telefonicznych, partner może nie pojawić się na umówionej rozmowie na Skype lub wyjść na imprezę. Ty opowiadasz mu o swoich kolegach z pracy i przyjaciołach, a on nie jest w stanie tego wszystkiego zobaczyć. Gdy wracasz z wieczoru z przyjaciółkami, zapominasz dać mu znać, że dotarłaś bezpiecznie do domu. To wszystko staje się doskonałym pożywieniem dla zazdrości. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nie wiemy, co nasz partner robi w danym momencie.

Związek na odległość – pokusa zdrady

Zazdrość może wynikać z wątpliwości, czy związek na odległość ma sens. Może pojawić się inny mężczyzna, który przyciąga twoją uwagę lub próbuje cię poderwać, a ty zaczynasz zastanawiać się, jak łatwo byłoby mieć kogoś na miejscu. Nawet zaczynasz myśleć o tym, jak poderwać chłopaka, którego niedawno poznałaś… Zdrada czasami wydaje się kuszącą opcją.

Związek na odległość – idealizowanie partnera

Tęsknota za partnerem sprawia, że zaczynamy idealizować jego osobę. Kochasz go tak bardzo i tęsknisz za nim, że zaczynasz przypisywać mu cechy swojego wymarzonego ideału. To samo dotyczy waszego związku. Wyobrażasz sobie, jak będziecie razem i jak idealnie wszystko się ułoży.

Związek na odległość – własne życie

Osoby żyjące w związkach na odległość mają swoje własne przyzwyczajenia i osobiste życie. Ponieważ partner nie jest codziennie obecny, znajdujemy sobie zajęcia. Mamy treningi o określonych godzinach, oglądamy kolejne odcinki ulubionego serialu, chodzimy do kina w piątki, imprezujemy w soboty z przyjaciółmi, uczęszczamy na kurs tańca lub szkołę gotowania, spędzamy wieczory z książką. Oczywiście, te wszystkie aktywności odkładamy na bok, gdy jesteśmy razem, ale po pewnym czasie możemy zacząć tęsknić za nimi – przecież były one ważnym elementem naszego życia i harmonogramu dnia. Czy powinniśmy unikać tych aktywności? Zdecydowanie nie! Ważne jest, aby oboje partnerzy umieli spędzać czas zarówno osobno, jak i razem!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →