21 lutego 2024
2089f93c-9299-4704-ac76-993a3da54abd-2264741

Nowoczesne oświadczyny. Jakie są nasze marzenia?

Współczesne oświadczyny to okazja do zaskoczenia innych i wykazania się pomysłowością oraz zaangażowaniem. W dzisiejszych czasach oświadczyny są bardziej kreatywne i mniej formalne. Jak wyglądały one dawniej? Skąd pochodzi tradycja wręczania zaręczynowej biżuterii? Jak obecnie przebiegają oświadczyny i jakie pomysły na nie są najbardziej popularne?

Zaręczyny dawniej i dziś – co się zmieniło

Historia zaręczyn sięga starożytności. Co ciekawe, w Polsce aż do II wojny światowej obowiązywał określony scenariusz, który należało przestrzegać. Najpierw były zaloty i zwiady, czyli ustalenia wstępne. Następnie odbywały się zmówiny, czyli umowa przedślubna. Na końcu dochodziły zaręczyny, które kończyły okres zalotów i swatania. Oficjalnym oświadczynom towarzyszyła umowa między rodzinami w obecności świadków, którzy publicznie potwierdzali tę decyzję.

Jak obecnie oświadczamy się w XXI wieku

Obecnie najpopularniejsze są prywatne i mniej formalne oświadczyny. Zakochani zaręczają się podczas spotkania we dwoje, a dopiero później informują rodziców. Często oświadczyny mają również formę fasadową (np. ciąża i planowanie szybkiego ślubu) lub quasi-tradycyjną (uroczysty obiad u rodziców dziewczyny). Zdarza się również, że kobieta i mężczyzna ustalają datę i szczegóły ślubu w pewnym momencie znajomości, bez oficjalnych zaręczyn. Co ciekawe, coraz więcej pań również oświadcza się swoim partnerom.

Czym obdarowujemy się obecnie

Warto wiedzieć, że tradycja wręczania zaręczynowej biżuterii wywodzi się ze starożytnego Egiptu. Mieszkańcy tego kraju wierzyli, że pierścionek utrwala uczucie narzeczonych. Pierwszy pierścionek z brylantem był podarunkiem arcyksięcia Maksymiliana I Habsburga dla Marii Burgundzkiej. Ten gest przyszłego cesarza imperium rozpoczął modę na pierścionki z brylantami wśród koronowanych głów i arystokratycznych rodów.

Jak obecnie prosimy o rękę

Dawniej organizowano uroczystości w towarzystwie rodziny, z poszanowaniem tradycji. Obecnie coraz więcej mężczyzn poleca pełną organizację zaręczyn specjalistom i zależy im na wymyślnych scenariuszach. Często mówią: „Chcę, żeby było co opowiadać wnukom”. Coraz częściej wybierają piękne i niezwykłe miejsca.

Oryginalne zaręczyny – jakie pomysły są popularne

Dzisiaj oświadczyny często stają się prawdziwym spektaklem. Oczywiście wiele osób nadal wybiera tradycyjne scenariusze, ale coraz większą popularnością cieszą się nietypowe oświadczyny. Zainteresowanie wyszukanymi zaręczynami rośnie z roku na rok, a samo wydarzenie często przypomina prawdziwe show. Oto najpopularniejsze pomysły na oryginalne oświadczyny! Możecie podzielić się nimi z bliskimi osobami, które przygotowują się do tego wielkiego dnia.

Gdzie i jak najczęściej zaręczamy się

Mężczyźni coraz częściej wybierają miejsca z pięknymi widokami, takie jak molo, dzikie plaże, latarnie morskie, góry, wieże widokowe, łodzie, motorówki, dachy wieżowców, zamki i dworki. W modzie są kolacje nad brzegiem morza, pikniki nad jeziorem, sesje zdjęciowe w nietypowych miejscach. Ciekawym pomysłem jest na przykład zaręczynowa kolacja o zachodzie słońca nad wodą, z winem i menu opartym na afrodyzjakach.

Modne są również zaręczyny w kinie, muzeum, teatrze, pociągu, tramwaju czy samolocie. Zwykle personel danego miejsca również angażuje się w organizację. Interesującym pomysłem jest na przykład wynajęcie sali kinowej na wyłączność i stworzenie filmu zmontowanego ze zdjęć pary.

W trendach są także oryginalne oświadczyny na billboardzie lub w ulubionej audycji radiowej, a także zaręczyny w balonie lub na koncercie. Efektowne mogą być na przykład zaręczyny podczas lotu balonem, podziwiając piękne widoki i toasting lampką szampana.

A jakie były Wasze zaręczyny lub o jakich oświadczynach marzycie?

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →