22 lutego 2024
2bca5193-b262-46c9-840d-e3a1dc7e5c20-1037822

Nowy trend randkowy – Dexting: Czym jest i jakie niesie ryzyko?

Wśród wielu trendów randkowych, takich jak fishing, orbiting, cookie jarring, ghosting czy curving, pojawił się teraz nowy – dexting. Ale czym dokładnie jest ten niezwykły, choć niebezpieczny trend? Przyjrzyjmy się bliżej temu terminowi i dowiedzmy się więcej.

Czym jest dexting?

Dexting to połączenie słów „date” i „texting”. Jak łatwo się domyślić, oznacza to kolejny trend randkowy. Polega on na pisaniu wiadomości z „cyfrowym” partnerem, z którym nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne – od dystansu dzielącego dwoje ludzi, jeśli któryś z nich mieszka za granicą, przez obawę przed spotkaniem na żywo, aż po wygodę i chęć przeżycia romansu… jedynie online. W dzisiejszym pędzącym światku wiele osób korzysta z takiego rozwiązania i chętnie randkuje w sieci. Nawet jeśli obecnie tego nie robią, istnieje duża szansa, że w przeszłości już to praktykowali. Już wiele lat temu, gdy portale randkowe zagościły w internecie, wiele osób decydowało się na smsowanie z nieznajomymi. Jeśli z tego wyszło coś w „realu”, można tylko pogratulować trafnego „matcha”. Niestety, często dochodziło do sytuacji, że do finalnego spotkania twarzą w twarz nigdy nie doszło. W rezultacie zamiast uczucia przysłowiowych motyli w brzuchu partnerzy czuli jedynie wielkie rozczarowanie.

Niebezpieczeństwo trendów randkowych

Wiele osób słyszało już o przykrych konsekwencjach randkowania online. Dexting również niesie ze sobą pewne ryzyko. „Tekstowe randki” wydają się bezpieczne, ponieważ nie mamy bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Jednak kryje się w tym pewne niebezpieczeństwo, ponieważ nie mamy pewności, czy dana osoba jest tą, za którą się podaje. Nie znamy jej wyglądu ani nie możemy być pewni, czy to, co mówi o sobie, jest prawdą. Tworząc z nią relację, budujemy sobie wyidealizowany obraz, który opiera się jedynie na przesłankach, a nie faktach. I ślepo wierzymy w ten obraz. Kiedy relacja zaczyna się pogłębiać i w końcu dochodzi do spotkania, możemy doświadczyć ogromnego rozczarowania.

Zdrowotne i psychiczne konsekwencje „tekstowego randkowania”

Ten trend randkowy prowadzi również do niezdrowych nawyków. Spędzając wiele godzin na korespondencji z daną osobą, narażamy się na problemy zdrowotne, takie jak pogorszenie wzroku, bóle głowy czy problemy z bezsennością. Z psychologicznego punktu widzenia, cała zabawa w związek online czasami prowadzi do alienacji społecznej, co z kolei może wpływać na nasze późniejsze relacje w prawdziwym życiu. Przyzwyczajenie do wirtualnego randkowania może skutkować zamknięciem się na inne związki, które moglibyśmy budować w realnym, a nie wirtualnym świecie. Ponadto, dexting niesie ze sobą ryzyko utraty pewności siebie, gdy jedna strona karmi drugą obietnicami bez pokrycia, a do spotkania nigdy nie dochodzi. Na początku pisanie w nieskończoność może budzić wielką ekscytację i silne przywiązanie do drugiej osoby, ale z czasem staje się po prostu nudne. Jeśli nie ma szans na spotkanie, a jednej ze stron zależy na tym, taki „cyfrowy” związek szybko się rozpada.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →