21 lutego 2024
biegacze

Okulary i inne akcesoria do biegania – dlaczego warto z nich korzystać?

Utarło się stwierdzenie, że bieganie to jedna z tych dyscyplin sportowych, które nie wymagają profesjonalnego sprzętu, za to mają zbawienny wpływ na wydolność organizmu i piękną sylwetkę. Tymczasem istnieją akcesoria, dzięki którym staje się ono znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne. Dlaczego warto używać okularów do biegania i jakie jeszcze akcesoria powinny znaleźć się w posiadaniu zaangażowanego biegacza? Poniżej znajdują się cenne wskazówki.

Okulary do biegania

Ludzie najczęściej biegają w okresie wiosennym i letnim, a w związku z tym ich oczy potrzebują ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Noszenie okularów do biegania w trakcie treningu nie tylko pozwala uniknąć oślepienia przez intensywne światło, ale również powstrzymuje promienie UV i sprawia, że oczy nie łzawią od wiatru. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dzięki nim poprawia się widoczność, a małe owady nie wpadają do oczu, co może być nieprzyjemne i bolesne.

Dobre buty do biegania

Dobre buty do biegania to jeden z najważniejszych elementów w tym zakresie. Sprawiają, że treningi są nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne. Odpowiednio dobrane obuwie samo w sobie zachęca do kontynuowania treningów, ponieważ stopy nie męczą się podczas pokonywania kolejnych kilometrów po różnych nawierzchniach, a mięśnie, ścięgna oraz więzadła są odpowiednio chronione. W rezultacie biegacz może uniknąć poważnych kontuzji i cieszyć się intensywnymi treningami.

Smartwatch z opcjami treningów i GPS-em

Smartwatch to nie tylko efektowny zegarek, który można połączyć z telefonem, ale i znakomity asystent podczas treningów. Dzięki niemu każdy biegacz może monitorować swój puls, a z kolei wbudowany GPS pozwala na zapisywanie tras z wielką dokładnością. Połączony z aplikacją na telefonie zegarek staje się często wielką motywacją do pokonywania swoich słabości i pozwala na monitorowanie coraz lepszych efektów treningów. Dzięki niemu można się również dowiedzieć, ile kalorii zostało spalonych podczas biegania, co ma wielkie znaczenie dla osób będących na dietach odchudzających. 

Nerka z bidonem

Bieganie z plecakiem, a tym bardziej z butelką wody w dłoni, mija się z celem i sprawia, że trening jest mniej efektywny, a na pewno bardziej męczący. Inwestycja w specjalną nerkę dla biegaczy i lekki bidon na wodę sprawi, że trening będzie komfortowy, a barki nie będą obciążone ciężarem plecaka. Jest to jedno z najwygodniejszych rozwiązań dotyczących nawadniania się podczas treningu, dzięki któremu ilość dodatkowego obciążenia można ograniczyć do absolutnego minimum.

Odzież kompresyjna i odblaski

Odzież kompresyjna to specjalne ubrania dla biegaczy, których celem jest poprawa krążenia, a przy okazji szybsza regeneracja. Dodatkowo w chłodne dni chroni organizm przed zbyt szybką utratą ciepła. Jeśli zaś bieganie odbywa się po zmroku, to inwestycja w specjalne odblaski jest koniecznością, za sprawą której zarówno sam biegacz, jak i kierowcy czy rowerzyści będą bezpieczniejsi.