21 lutego 2024
fc47193e-776e-4b4d-b17d-c6aa6b3c2814-9508046

Sapioseksualność – jak to zrozumieć i czy dotyczy również Ciebie? Sprawdź już teraz!

Nowe terminy związane z relacjami międzyludzkimi pojawiają się coraz częściej. Jednym z nich jest „sapioseksualność”. Ale czym dokładnie jest to określenie i jakie ma zastosowanie? Czy dotyczy również Twoich własnych związków? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Kiedy pytamy, co sprawia, że się zakochujemy, zazwyczaj dzielimy się na dwie grupy. Pierwsza grupa kładzie nacisk na wygląd, uważając atrakcyjność fizyczną za najważniejszy czynnik. Druga grupa zwraca uwagę na charakter, sposób bycia i inteligencję (błyskotliwe teksty na podryw mogą być przydatne). Istnieją jednak osoby, dla których najważniejsze są subtelności. Sapioseksualność stawia intelekt i głębokie rozmowy w centrum uwagi. Dla tych, którzy są jej zwolennikami, najbardziej seksowną częścią ciała jest… mózg.

Sapioseksualność – jak to zrozumieć i czy dotyczy również Ciebie? Sprawdź już teraz!

Wpływ intelektualnej atrakcyjności na proces zakochiwania się nie jest niczym nowym. Już Platon wspominał o tym w 380 roku p.n.e. W czasach, gdy media społecznościowe zalewają nas idealizowanymi obrazami piękna, poszukiwanie głębokiej rozmowy zyskuje na popularności. Ale na czym dokładnie polega sapioseksualność?

Sapioseksualność to uczucie pociągu do osoby, której inteligencja, wiedza i szerokie horyzonty budzą w nas podziw. Nie chodzi jednak o wykluczanie osób o niższym ilorazie inteligencji ani odrzucanie tych bez wykształcenia. Chodzi raczej o dążenie do wspólnej myśli i odczuć, które są możliwe dzięki głębokim rozmowom i bogatemu słownictwu. Ta skłonność nie zależy również od płci ani innych preferencji seksualnych.

Skąd się bierze sapioseksualność?

Czy sapioseksualność jest wrodzona? Wydaje się, że nie, ponieważ występuje głównie u osób w wieku 30-40 lat. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, które przynoszą ciekawe wnioski na ten temat. Zauważyli oni związek między korzystaniem z portali randkowych a wzrostem tej skłonności. Okazało się, że internauci, którzy byli znudzeni konwencjonalnymi wymianami zdjęć i płytkimi rozmowami, stawali się coraz bardziej sapioseksualni. Osoby, które wyróżniały się w prowadzeniu dialogu, miały szeroką wiedzę i nietypowe zainteresowania, stawały się coraz bardziej kuszące. Pociągały ich gry słowne, żartobliwe wymiany zdań i rozmowy o książkach, teatrze czy ambitnych filmach.

Badacze podkreślają, że sapioseksualność nie oznacza odrzucenia piękna fizycznego. Osoby, które są jej zwolennikami, pragną jednak, aby uroda szła w parze z umiejętnością prowadzenia intelektualnych rozmów. Dodatkowo, inteligencję łączą one z umiejętnością okazywania szacunku, podejmowaniem trafnych decyzji i zrozumieniem.

Co myślisz o tym zjawisku? Czy również masz dość pięknych, ale płytkich twarzy?

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →