21 lutego 2024
e01a51af-0e77-4922-a7b3-d78acc67f37b-6642895

Sekrety kobiecego orgazmu: odkryj, jak sprawić partnerce przyjemność

Według najnowszego badania na temat satysfakcji Polaków z życia seksualnego przeprowadzonego na zlecenie marki Durex, aż 51% z nas szuka informacji o sposobach osiągania orgazmów w Internecie. Czy jednak sieć naprawdę podpowiada nam wszystko? Okazuje się, że kobiecy orgazm to bardziej złożona kwestia, niż nam się wydaje.

Orgazm z Wenus

Kobiety najczęściej osiągają orgazm poprzez stymulację łechtaczki, na drodze masturbacji albo seksu oralnego. Mogą go również doświadczyć podczas penetracji pochwy, seksu analnego, w wyniku pieszczot piersi, a także tylko poprzez wyobrażenie, czy sen. Orgazmy doświadczane w wyniku bezpośredniej stymulacji łechtaczki są subiektywnie określane przez kobiety jako bardziej intensywne, ale krótsze, a te w wyniku penetracji, jako mniej intensywne, ale dłuższe. U kobiet, w przeciwieństwie do mężczyzn, nie występuje tzw. okres refrakcji, w którym organizm jest niezdolny do kolejnego szczytowania. Kobiety mogą osiągać orgazm podczas jednego stosunku od 3 do 5 razy. Warunkiem jest brak spadku poziomu podniecenia poniżej fazy plateau, którą charakteryzuje wzrost ciśnienia, przyśpieszony oddech i bicie serca oraz zwiększone napięcie mięśni.

Kochanie, sprawdzam!

Czy partnerka udaje orgazm? Według badań, 39% kobiet przyznaje, że udawało im się osiągnąć orgazm. Powody są różne – czasem wynika to z obawy przed sprawieniem partnerowi przykrością, innym razem jest to sposób na szybsze zakończenie stosunku, na który nie mają ochoty. Kobiety często czują presję, że brak orgazmu nie jest w porządku. Co ciekawe, mężczyźni również potrafią udawać orgazm, choć zdarza się to rzadziej.

Co robię nie tak?

Brak orgazmu może wywoływać poczucie winy u obojga partnerów. Kobieta może czuć się gorsza, nie w pełni kobieca, a mężczyzna traci pewność siebie. W takiej sytuacji ważna jest szczera rozmowa między partnerami. Nadmierne skupianie się na osiągnięciu orgazmu nie sprzyja prawdziwej satysfakcji ze zbliżenia. Warto nauczyć się doświadczać wspólnego relaksu i cieszyć bliskością.

Klucz do #wielkiegoO

Choć nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na doprowadzenie partnerki na szczyt rozkoszy, istnieje kilka czynników, które wpływają na doświadczanie częstych i intensywnych orgazmów. Akceptacja i znajomość swojego ciała, znajomość preferowanej formy dotyku i umiejętność komunikowania swoich potrzeb partnerowi są kluczowe. Sprawność fizyczna również ma znaczenie.

W sypialni możemy skorzystać z drobnej pomocy. Jeśli chcemy, by nasza partnerka odczuła głęboką przyjemność, warto sięgnąć po żele stymulujące łechtaczkę, np. Durex Intense. Odrobina żelu podczas gry wstępnej spotęguje podniecenie i pożądanie, zapewniając bardziej intensywne doznania dla obojga partnerów.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →