22 lutego 2024
eab25682-3bee-44ec-b94f-c82e8a607668-1213690

Skąd się bierze zazdrość u mężczyzn i jak sobie z nią radzić?

Różnice między zazdrością mężczyzn a kobiet

Zacznijmy od zidentyfikowania różnic między zazdrością mężczyzn a kobiet. Kobiety są bardziej wrażliwe emocjonalnie i zazdrosne o to, co ich partner czuje. Czujemy zazdrość, gdy nasz partner poświęca zbyt dużo czasu kolegom, warsztatowi, graniu w gry czy składaniu modeli. Jesteśmy zazdrosne o koleżanki z pracy i relacje z siostrą. Obawiamy się, że pokocha kogoś innego lub że nie jesteśmy dla niego najważniejsze. To wynika z naszych ewolucyjnych uwarunkowań. Mamy praktyczne podejście do życia, gdy minie pierwsza faza zakochania – zaczynamy budować gniazdo. Nasz partner staje się nie tylko naszym kochankiem, ale również osobą, która ma zapewnić nam stabilizację i opiekę, zarówno nam, jak i naszym przyszłym dzieciom. To naturalna potrzeba wynikająca z długiego okresu ciąży i opieki nad dzieckiem, w którym kobieta staje się mniej samodzielna i skupia się na zapewnieniu przetrwania potomstwu.

Zazdrość mężczyzn wynika głównie z podłoża seksualnego. Mężczyźni zawsze obawiali się, że mogą być oszukiwani, dlatego zazdrość jest dla nich naturalna. Zadaniem mężczyzny jest przekazanie swojego materiału genetycznego, dlatego przywiązują tak dużą wagę do seksu. Ich zazdrość wynika z obawy przed zdradą.

Powody zazdrości u mężczyzn

Twój partner może być zazdrosny o częste wyjścia z koleżankami na nocne imprezy. Nie jest wtedy zazdrosny o to, że nie spędzasz z nim czasu, ale o Twój flirt z innymi mężczyznami. Nawet jeśli unikasz flirtowania w klubach, a wyjścia z dziewczynami ograniczają się jedynie do szaleństw na parkiecie w damskiej grupie, twój partner zdaje sobie sprawę, że inni mężczyźni mogą być zainteresowani Tobą.

Zazdrosny może być również o kolegę z pracy. Nawet jeśli zapewnisz go, że ten kolega jest w szczęśliwym małżeństwie, zbyt częste wspominanie o nim może go drażnić. Pojawienie się nowego mężczyzny w Twoim życiu jest dla niego wystarczającym powodem do niepokoju. To samo dotyczy sytuacji, gdy jednym z Twoich przyjaciół jest mężczyzna. Jeśli ten przyjaciel ma problemy i potrzebuje Twojej pomocy, a Ty często o nim wspominasz, Twój partner może czuć się niepewnie.

Jak sobie radzić z zazdrością mężczyzn?

Jedynym sposobem na radzenie sobie z niepotrzebną zazdrością jest traktowanie swojego partnera tak, jak chciałybyśmy być same traktowane. Ważne jest, aby zapewnić go o swoich uczuciach, a także o swojej atrakcyjności i umiejętnościach w łóżku. Powiedz swojemu partnerowi, że jest jedynym, z którym chcesz być, i bądź aktywną kochanką w łóżku. Spędzajcie czas razem, zapoznaj go z kolegą z pracy lub swoim przyjacielem. Okazuj mu swoje uczucia w ich obecności, aby upewnić go, że nie stanowią dla niego konkurencji!

Jakie są inne powody zazdrości u Waszych partnerów?

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →