21 lutego 2024
3be95115-dde1-4803-a63c-50b3998d1f10-7206944

Skąd wziął się zwyczaj wręczania pierścionka zaręczynowego?

Historia pierścionków zaręczynowych sięga długich wieków, ale trudno jest dokładnie określić, kiedy ten zwyczaj się rozpoczął. Dlaczego kobieta dostaje pierścionek zaręczynowy? Przyjrzyjmy się trochę bliżej historii tego symbolu.

Różne kraje i kultury miały swoje własne sposoby na symboliczne przypieczętowanie zaręczyn. Na przykład w XIX wieku amerykańscy mężczyźni obdarowywali swoje wybranki naparstkami, które później były przycinane, tworząc z nich obrączki ślubne. W Anglii natomiast popularny był zwyczaj dzielenia się kawałkiem srebra lub złota, a potem upijania się winem, aby zatwierdzić zaręczyny.

Historię pierścionków zaręczynowych można śledzić aż od XIII wieku, kiedy papież Innocenty III ogłosił, że między zaręczynami a sakramentem małżeństwa musi upłynąć odpowiedni czas. Pierścionki w tamtych czasach były proste, wykonane z żelaza, a później z złota. Wówczas panował zwyczaj noszenia pierścionków i obrączek na lewej ręce (co nadal obowiązuje w niektórych krajach, takich jak Francja czy Wielka Brytania), wynikał on z dawnych tradycji Greków i Rzymian, którzy wierzyli, że Vena Amoris (żyła miłości) biegnie od serdecznego palca lewej ręki do serca.

W 1477 roku austriacki arcyksiążę Maksymilian po raz pierwszy podarował narzeczonej diament. Od tego momentu arystokraci zaczęli obdarowywać swoje wybranki pierścieniami z szlachetnymi kamieniami. Zwyczaj ten stopniowo rozprzestrzenił się na inne warstwy społeczne, ale stał się powszechny dopiero po 1930 roku. Co takiego wydarzyło się wtedy? Firma De Beers zaczęła manipulować podażą i popytem na diamenty, gdy odkryto kopalnie tych kamieni w południowej Afryce pod koniec XIX wieku. Firma utrzymywała, że diamenty są rzadkie i drogie, aby utrzymać ich cenę. Zatrudniono agencję reklamową z Nowego Jorku, której zadaniem było utrwalenie postrzegania diamentów jako symbolu statusu społecznego. Pod koniec 1940 roku powstało hasło „diamenty są wieczne”, a konsumenci byli zachęcani do kupowania diamentowych pierścionków jako rodzinnych pamiątek.

Okazuje się, że pomysł na pierścionek zaręczynowy sięga setek lat wstecz, ale drogie pierścionki z diamentami to stosunkowo nowa tradycja, której początki pamiętają jeszcze nasi dziadkowie!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →