21 lutego 2024
9cd65853-b8c9-4d4b-bf70-b935243d1c56-5129277

Softboi – nowy fenomen podrywacza. Kim jest i jak działa?

Wzrost popularności randkowych aplikacji spowodował pojawienie się nowych typów podrywaczy. Jednym z nich jest softboi – wrażliwy romantyk i intelektualista, który uwielbia nosić vintage’owe ubrania i markowe buty. Czyta tylko dobre książki, ogląda ambitne filmy i uprawia rzadkie hobby, co sprawia, że czuje się lepszy od innych. Jak więc uwodzi dziewczyny i dlaczego może być dla nich niebezpieczny? Zapraszamy do lektury!

Softboi – nowy fenomen podrywacza. Kim jest i jak działa?

Choć termin „softboi” jest stosunkowo nowy, samo zjawisko nie jest nowe. Już bohater filmu „Wyśnione miłości” Xaviera Dolana był pewnego rodzaju softboiem, świadomie uwodzącym dwoje przyjaciół i wyśmiewającym się z ich emocjonalnych reakcji. Podobnych mężczyzn można było spotkać na uczelni czy w szkole. Jednak dzięki mediom społecznościowym i aplikacjom randkowym, mają teraz narzędzia, których wcześniej nie mieli, co czyni ich bardziej niebezpiecznymi. Jak działają?

Kim jest softboi?

Softboi to mężczyzna, który ma nietypowe zainteresowania, ale jednocześnie cierpi na kompleks wyższości i uwielbia manipulować ludźmi. Jego profile w mediach społecznościowych są zazwyczaj pełne artystycznych zdjęć i melancholijnych opisów emocjonalnych stanów. Softboi’e opowiadają szczegółowe historie o tomikach poezji nieznanych twórców, należą do niszowych zespołów muzycznych, nagrywają albumy na kasetach magnetofonowych i grają na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Spędzają godziny rozmawiając o przedmiotach znalezionych w antykwariatach czy klasycznych ubraniach z second handów. Zawsze unikają mainstreamu.

Jednocześnie uważają, że ich unikalne zainteresowania czynią ich lepszymi od innych i chcą być traktowani jak obiekty platonicznej miłości. Zaczynają intrygować, opowiadając smutne historie ze swojego życia i pochłaniając czas i energię rozmówcy. Jednak to nie wystarcza softboiowi, który szybko przyjmuje pozę niezrozumianej wybitnej osobowości, sugerując, że rozmówca nie jest w stanie go zrozumieć intelektualnie. Będzie podkreślał braki w rozmówcy, ośmieszał jego gust i udowadniał, że jest tylko szarą cząstką tłumu, przeciętniakiem. Początkowe pozytywne wrażenie i chęć zaimponowania mu szybko zamienią się w emocjonalne cierpienie. Wyjdziesz z tego związku pozbawiona energii i z obniżonym poczuciem własnej wartości…

Dlaczego softboi jest niebezpieczny?

Może się wydawać, że taka osoba nie stanowi żadnego zagrożenia. W końcu można z nią zerwać kontakt i zapomnieć o całej sytuacji. Jednak praktyka pokazuje, że wiele kobiet fascynuje się softboi’ami. Mają słabość do artystycznych kreacji i romantycznej natury, którą zaszczepiły w nich bajki Disneya i filmy romantyczne. Uwikłane emocjonalnie, pozwalają sobie manipulować i niszczyć swoją samoocenę przez długi czas. Aby ostrzec osoby skłonne do toksycznych związków, na Instagramie powstał specjalny profil „Beam me up softboi”. Użytkowniczki zamieszczają tam zrzuty ekranu z rozmów z tymi oszustami. Pokazują innym użytkowniczkom, jak zadufani w sobie i bezwzględni potrafią być ci podrywacze, chroniąc je przed wpadnięciem w podobne pułapki. Zachęcamy do odwiedzenia tego profilu i zapoznania się z drugą stroną pozornie słodkiego softboi’a.

A czy Wy kiedykolwiek spotkałyście takiego internetowego podrywacza?

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →