22 lutego 2024
4fa3dd5b-25b8-406d-813f-65ccc8968624-5371228

Sztuka udanej randki: wskazówki od wnuczki i babci

Zmieniające się czasy przynoszą ze sobą również zmiany w podejściu do randkowania. Współczesne programy telewizyjne, takie jak „Pierwsza randka”, doskonale pokazują różnice w zachowaniu młodych i dojrzałych osób podczas romantycznych spotkań. Czy warto zwrócić uwagę na porady naszych dziadków? Jakie wskazówki mogą być przydatne w dzisiejszych czasach? Czy lepiej pytać koleżanki o rady? Udane randki to prawdziwe wyzwanie… Sprawdź, co zrobić i jak się zachować, aby odnieść sukces!

Zobacz również: Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na pierwszej randce?

W poszukiwaniu rad dotyczących spraw sercowych warto zaufać zarówno koleżankom, jak i starszym, bardziej doświadczonym osobom. Okazuje się, że wiele randkowych zwyczajów sprzed lat nadal sprawdza się w dzisiejszych czasach, ale są też takie, które straciły na aktualności ze względu na zmiany społeczne. Warto więc przestrzegać kilku poniższych zasad – zarówno rad babci, jak i wnuczki.

Odłóż telefon

Zmienił się sposób komunikowania między ludźmi na przestrzeni lat. Nasi dziadkowie musieli korzystać z telefonu stacjonarnego lub pisać listy, aby porozmawiać ze sobą. Taka forma komunikacji była bardziej intymna i często wiązała się z dłuższym oczekiwaniem. Każde przekazane słowo było starannie przemyślane. Dzisiaj mamy SMS-y, czaty i wiadomości na Messengerze, które odciągają naszą uwagę od drugiej osoby. Spoglądanie na telefon i odbieranie wiadomości w trakcie randki jest nieodpowiednie. Zastosuj się więc do rady babci i schowaj wyciszony telefon głęboko w torebce. Chyba że randka okaże się niewypałem, wtedy możesz zadzwonić do koleżanki po pomoc.

Jak mówi Wojtek, menadżer restauracji „Pierwsza randka”: „Obserwując spotkania osób starszych, zauważyłem, że są oni bardziej skupieni na sobie. Poświęcają więcej uwagi swojemu rozmówcy, potrafią mówić o swoich odczuciach i dostrzegać emocje innych”.

Zakończ randkę w odpowiednim momencie

Kwestia intymności jest trudna na pierwszej randce. Jak się przywitać? Czy wystarczy podać rękę? A jak się pożegnać? Czy to zależy od przebiegu spotkania? Nawet jeśli randka jest udana i chciałbyś kontynuować znajomość, warto posłuchać rady babci i zakończyć spotkanie w odpowiednim momencie. Możesz pozwolić, żeby cię odprowadził do domu, ale jeśli nie masz ochoty na romantyczny spacer, zamów taksówkę. Całus w policzek na pożegnanie jest dozwolony, jeśli obie strony się na to zgadzają.

Zapłać za siebie

Opinie na temat płacenia na randce są podzielone. Jedni uważają, że to mężczyzna powinien zapłacić, inni, że osoba, która zorganizowała spotkanie. Można również spotkać się z opinią, że najlepiej, gdy każdy płaci za siebie. Jak więc jest z płaceniem? Warto pamiętać, że panowie cenią sobie niezależne kobiety. W dzisiejszych czasach to właśnie panie walczą z przekonaniem, że mężczyzna powinien być głównym żywicielem rodziny. Chcemy pracować, być niezależne i tak też chcemy być traktowane. Dlatego po kolacji nie czekaj, aż partner zapłaci cały rachunek, ale uprzejmie zaproponuj podzielenie go. Jeśli nadal będzie obstawał przy swoim, pozwól mu na to. Przecież nie chcemy urazić jego męskiej dumy już na pierwszej randce.

Sama przyjedź na randkę

Nie oczekuj, że mężczyzna przyjedzie po ciebie na pierwszą randkę. Jeśli sam to zaoferuje, a tobie będzie to odpowiadać (chyba że nie chcesz od razu ujawniać, gdzie mieszkasz, przemyśl to!), możesz skorzystać z tej propozycji. Jeśli jednak partner nie zaproponuje tego sam, nie sugeruj takiego rozwiązania. Niech wie, że potrafisz sama o siebie zadbać.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →