21 lutego 2024
2383cd49-bf70-4529-acdb-1faf79015789-2096067

Zioła i przyprawy jako afrodyzjaki i anty-afrodyzjaki: odkryj ich moc

Od wieków zioła miały magiczne znaczenie. Znane są przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych, ale mają także zdolność pobudzania miłosnego apetytu lub, w przeciwnym przypadku, studzenia uczuć. Czy wiesz, jakie zioła i przyprawy działają jako afrodyzjaki, a które jako anty-afrodyzjaki? Przeczytaj nasze typy!

Zioła jako afrodyzjaki

Niektóre rośliny mają działanie wzmacniające i pobudzające. Dodają energii, budzą siły witalne. Ich piękne aromaty wpływają na nasze samopoczucie i rozpalają zmysły. Ziołowe afrodyzjaki mają również działanie rewitalizujące, poprawiają ukrwienie narządów i odżywiają tkanki. Oto pięć naturalnych afrodyzjaków:

1. Anyż – większa radość z seksu

Starożytni Rzymianie wierzyli, że ssanie nasion anyżu potęguje radość, wzmaga pożądanie seksualne i leczy oziębłość. Dziś wiemy, że anyż zawiera substancje estrogeniczne, które działają podobnie do testosteronu. Anyż można stosować jako przyprawę do ciast, deserów, potraw słodko-kwaśnych, mięsnych i warzywnych. Można go również znaleźć w wódce anyżówce lub anyżkach – kruchych, lekkich ciasteczkach. Sprawdza się też jako składnik rozgrzewającej herbaty.

2. Bazylia – afrodyzjak dla kobiet

Bazylia jest polecana przede wszystkim kobietom, ponieważ działa moczopędnie na mężczyzn. W starożytności kobiety robiły miłosne napoje z liści bazylii lub posypywały swoje ciało sproszkowaną rośliną. Bazylia działa pobudzająco i dodaje energii. Zawiera substancje, które poprawiają ukrwienie narządów. Bazylia jest ważnym składnikiem kuchni włoskiej i hinduskiej. Doskonale nadaje się do makaronów, zup i sosów.

3. Czosnek – wzmacniający dodatek

Czosnek był znany już w starożytnym Egipcie, a Rzymianie poświęcili go bogini płodności Ceres i sporządzali z niego napój miłosny z dodatkiem kolendry. Dziś czosnek jest stosowany jako dodatek do potraw ze względu na ostry zapach i smak. Działa silnie pobudzająco i wzmacnia wytwarzanie testosteronu. Jest bardzo popularnym dodatkiem do posiłków, a jego mocny zapach znika w gotowanych lub pieczonych potrawach.

4. Lubczyk – polski afrodyzjak

Lubczyk był przypisywany szereg magicznych właściwości. Miał m.in. budzić uczucie miłosne i wzmagać popęd płciowy. Z jego korzenia i nasion sporządzano eliksir, który kobiety podawały mężczyznom, by uzyskać ich wzajemność. Lubczyk jest ważnym składnikiem przyprawy Maggi i doskonale nadaje się do aromatyzowania zup i sosów.

5. Pietruszka – roślina dodająca energii

Pietruszka była uważana za symbol odrodzenia i w średniowieczu używano jej do odprawiania miłosnych czarów. Wierzono, że pietruszka uwalnia od oporów psychicznych i dodaje energii. Naukowcy odkryli, że korzeń pietruszki zawiera olejek eteryczny o nazwie apiol, który działa drażniąco na mięśnie macicy i może prowadzić do seksualnego pobudzenia. Pietruszka idealnie pasuje do zup i wielowarzywnych dań. Ostatnio modny jest również koktajl z liści pietruszki, jogurtu oraz soli i pieprzu.

Oprócz wymienionych ziół, do grona afrodyzjaków zalicza się także cząber, chrzan, kolendra, gorczyca, szafran, żeń-szeń, tymianek, koper, lukrecja, mięta, hibiskus, kozieradka i prawoślaz.

Naturalne anty-afrodyzjaki: zioła, które studzą miłosny zapał

Oprócz ziół, które pobudzają, istnieją również rośliny, które działają odwrotnie – obniżają libido i mają działanie uspokajające. Wszystkie rośliny o właściwościach odprężających i usypiających zmniejszają miłosny zapał. Oto trzy najbardziej znane anty-afrodyzjaki:

1. Szyszki chmielu – wyciszenie zapewnione

Szyszki chmielu są znane jako środek na seksualne wyciszenie. Osoby, które chcą wyhamować nadmierną pobudliwość, często sięgają po chmiel. Hamuje on przenoszenie bodźców do układu nerwowego i działa uspokajająco. Szyszki chmielu można stosować w postaci nalewki lub naparu.

2. Melisa – osłabienie miłosnych zapędów

Melisa ma silne działanie uspokajające. Olejki eteryczne zawarte w liściach działają odprężająco, wyciszająco, rozkurczowo i usypiająco. Melisę stosuje się w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, zespole przewlekłego zmęczenia, stanach lękowych i nerwicach wegetatywnych. Przetwory z liści melisy, takie jak nalewki, syropy i napary, działają wyciszająco.

3. Szałwia – łagodzący środek

Szałwia wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i działa rozkurczowo. Reguluje wahania nastrojów i pomaga w bezsenności. Olejek z szałwii lekarskiej uspokaja, łagodzi i zmniejsza przekrwienie. Napary z liści, olejki i nalewki z szałwii przynoszą ukojenie.

Inne zioła, które obniżają miłosny apetyt, to m.in. kozłek lekarski, serdecznik, lipa, głóg, niepokalanek i dziurawiec.

Czy Ty stosujesz naturalne afrodyzjaki i anty-afrodyzjaki?

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →