auto-na-zlom

Złomowanie auta – jak pozbyć się niechcianego samochodu

Każdy kierowca, który zmieniał samochód wie, że wiąże się z tym masa formalności. Załatwianie dokumentów, wizyty w urzędzie, uiszczenie odpowiednich opłat. Rozstanie się ze starym autem bywa problematyczne. W dodatku nie zawsze uda się go sprzedać. Jak pozbyć się niechcianego pojazdu? Niekiedy trzeba zdecydować się po prostu na złomowanie samochodu. Wielu kierowców nie wie, jak się za to zabrać. Złomowanie pojazdów to jednak (wbrew pozorom) nic strasznego…

Demontaż samochodu – jak poprawnie przeprowadzić?

Najważniejszą kwestią jest wyzłomowanie samochodu zgodnie z prawem. Aby to zrobić powinniśmy znaleźć stację demontażu samochodu. Co ważne, powinna mieć ona odpowiednie licencje. Demontaż samochodu musi być poświadczony odpowiednim zaświadczeniem. Jeśli nie uzyskamy go ze stacji, podjęcie dalszych kroków będzie niemożliwe. Tym samym nie uda nam się wyrejestrować auta w urzędzie.

Odpowiedni wybór miejsca przeprowadzającego złomowanie aut to już połowa sukcesu. Mając pewność, że stacja posiada odpowiednie licencje na wydawanie zaświadczeń o demontażu, można przystąpić do działania. Jeśli nas samochód ma jeszcze możliwość poruszania się po drogach, wystarczy do niego wsiąść i ruszyć w drogę. Natomiast jeśli nie mamy już takiej opcji, należy zamówić lawetę. Wiele stacji demontażu posiada taką usługę w swojej ofercie.

Złomowanie auta zawsze rozpoczyna się od sprawdzenia, czy właściciel posiada wszystkie wymagane dokumenty. Bez tego nie można rozpocząć procedury złomowania. Jeśli wszystko jest w porządku i niczego nie brakuje, przechodzi się do ważenia pojazdu. Następują też wstępne oględziny samochodu. Pracownik stwierdza ewentualne braki w częściach auta. Co ciekawe, może się okazać, że nasz samochód jest niekompletny. Dojdzie do tego w momencie, kiedy okaże się, że brakuje istotnego podzespołu lub rzeczywista masa pojazdu jest mniejsza niż 90% masy wpisanej do dowodu rejestracyjnego. Na koniec złomowania otrzymamy wtedy nieco inne zaświadczenie niż w przypadku pojazdu kompletnego. Czy jest to jakiś problem? Oczywiście, że nie! Co prawda zostanie to oznaczone w dokumentach, ale urząd wymagać od nas będzie tylko zaświadczenia o demontażu pojazdu. Nie ma znaczenia czy zostanie on oznaczony jako kompletny czy nie i tak uda nam się wyrejestrować samochód. Jedyny minus złomowania niekompletnego auta to opłata, jaką stacja demontażu może narzucić właścicielowi pojazdu.

Po stwierdzeniu kompletności lub niekompletności samochodu, stacja demontażu wydaje odpowiednie dokumenty. Z nimi, w nieprzekraczalnym terminie 30 dni, należy udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.

Być może nie jest to oczywiste, ale za zezłomowanie niechcianego samochodu stacja demontażu nam zapłaci. Kwota jaką otrzymamy jest zależna od wagi pojazdu i jego kompletności.

Złomowanie pojazdu – dokumenty

zlomowanie-pojazdu-dokumenty
Dokumenty potrzebne do zezłomowania pojazdu

Kasacja auta wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów. Warto przygotować je wcześniej, aby uniknąć kilkukrotnych wizyt na stacji demontażu pojazdów. W przypadku niekompletności dokumentów nie można rozpocząć złomowania samochodu. O czym należy pamiętać? Koniecznie musimy zabrać ze sobą dowód osobisty. Dopuszczalny jest także inny dokument, który poświadczy naszą tożsamość. Warto przygotować wcześniej numer VIN samochodu.

Zdarza się, że zapominamy o niezwykle ważnej kwestii. Współwłaścicielu pojazdu. Jeżeli nie jesteśmy jedynymi właścicielami samochodu, a w dokumentach widnieje ktoś jeszcze, należy wcześniej uzyskać jego pisemne upoważnienie na złomowanie auta. Nie musimy jednak posiadać tego dokumentu, jeśli współwłaściciel jest obecny przy demontażu.

Nie można zapomnieć o dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Po skończonym złomowaniu jego prawy, górny narożnik zostanie obcięty. Tym samym starci on ważności i nie będziemy mogli się już nim posługiwać. Kolejny ważny dokument to karta pojazdu. Nie każdy jednak ją posiada. Do samochodów, które rejestrowane były przed 1 lipca 1999 roku nie była wydawana. W tym przypadku jej posiadanie nie jest obowiązkowe. Jeżeli jednak ją posiadamy, stacja demontażu ma obowiązek ją unieważnić. Złomowanie auta nie jest możliwe bez tablic rejestracyjnych. Choć nie jest to dokument, należy je mieć ze sobą. Unieważnia się je przez nawiercenie otworów. Stacja demontażu może później je nam oddać. Należy wtedy udać się z nimi do Wydziału Komunikacji. Zdarza się jednak, że to bezpośrednio stacja wyśle je tam za nas.

Po unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, otrzymujemy oświadczenie, że zostało to wykonane. Poza tym stacja wyda także dokument, który jest niezbędny do wyrejestrowania auta w urzędzie. Jest to „Zaświadczenia o demontażu pojazdu”.

Z dokumentami wydanymi przez stację demontażu, należy udać się do Wydziału Komunikacji. Mamy na to 30 dni. W urzędzie należy wypełnić wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i załączyć do niego zaświadczenie o demontażu.

Kiedy zakończysz złomowanie pojazdu, dokumenty warto przechowywać jeszcze przez jakiś czas. Robi się to na wypadek konieczności złożenia ewentualnych wyjaśnień w urzędzie. Warto to zrobić także ze względu na ubezpieczenie. Wyzłomowanie samochodu daje możliwość ubiegania się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Liczy się go od dnia złomowania pojazdu do ostatniego dnia trwania OC. Warto także poinformować swojego ubezpieczyciela o złomowaniu pojazdu, aby nie naliczył on składek za następny rok.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, pracownicy stacji demontażu zawsze służą pomocą. Złomowanie aut to przecież czynność, którą wykonują na co dzień. Mając pytania odnośnie samej procedury czy wymaganych dokumentów warto zapytać właśnie ich lub pracowników Wydziału Komunikacji. Oni także posiadają dokładną wiedzę o złomowaniu pojazdów.

Pozbycie się niechcianego samochodu to na pewno wielka ulga dla kierowcy. Złomowanie pojazdów to bezpieczny sposób na utylizację starych aut. Dzieje się to legalnie, z zachowaniem troski o środowisko naturalne. Warto też wiedzieć, że stacje demontażu, zgodnie z odpowiednimi procedurami, mogą sprzedawać niektóre części ze złomowanych przez siebie samochodów. Dzięki temu mogą być one ponownie wykorzystane.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →