22 lutego 2024
0a25062d-ff24-45a9-95d5-92f5c961af93-8053693

Związek z litości – 10 oznak, że jesteś z nim z troski i przywiązania, a nie z miłości

Związek z litości to powszechne zjawisko, które dotyka osób o dobrym sercu i niskim poczuciu własnej wartości. Często czują, że miłość, którą darzyły partnera, wypaliła się, a relacja, w której tkwią, sprawia im coraz większe nieszczęście. Jednak boją się powiedzieć partnerowi, że już go nie kochają i wolą cierpieć, niż go zostawić. Czy podejrzewasz, że twój związek opiera się na takiej zależności? Oto 10 sygnałów, które mogą na to wskazywać!

1. On nie ma przyjaciół ani dobrych relacji z rodziną. Ma tylko ciebie.

Jeśli twój partner zerwał większość kontaktów z przyjaciółmi i ma słabe relacje z rodziną, to może być oznaka związku z litości. Czujesz się zobowiązana do opieki nad nim i martwisz się o jego samotność. Nawet myśl o rozstaniu wywołuje u ciebie wyrzuty sumienia.

2. Twój partner nie pracuje lub ma problemy w pracy lub na studiach, a ty czujesz, że bez ciebie wszystko się zawali.

Jeśli twój partner ma problemy w pracy lub na studiach i nie radzi sobie samodzielnie, to może być oznaka związku z litości. Boisz się, że jeśli go zostawisz, popadnie w jeszcze większe tarapaty. Jednak pamiętaj, że on sam musi wziąć odpowiedzialność za swoje życie.

3. Odnosisz wrażenie, że twój partner jest emocjonalnie rozchwiany. Boisz się, że jeśli go zostawisz, popadnie w depresję.

Jeśli twój partner wydaje się być emocjonalnie niestabilny i tylko przy tobie nabiera chęci do życia, to może być oznaka związku z litości. Pamiętaj jednak, że nie powinnaś być odpowiedzialna za czyjeś emocje i problemy psychiczne. On sam powinien szukać pomocy.

4. Ty ponosisz większość wydatków, bo twój partner ma niskie zarobki lub nie ma pracy.

Jeśli ty jesteś głównym żywicielem w związku, bo twój partner ma niskie zarobki lub nie ma pracy, to może być oznaka związku z litości. Jednak jeśli odejdziesz, on będzie musiał wziąć odpowiedzialność za swoje finanse.

5. Twój partner nie ma żadnych pasji i cały wolny czas spędza z tobą.

Jeśli twój partner nie ma żadnych pasji i cały czas spędza z tobą, to może być oznaka związku z litości. Pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialna za jego szczęście i nie powinnaś być jedynym źródłem jego radości.

6. Kiedy odnosisz sukces, nie mówisz o tym partnerowi lub bagatelizujesz go, żeby mu nie było przykro.

Jeśli nie możesz cieszyć się ze swoich sukcesów, bo boisz się, że partnerowi będzie przykro, to może być oznaka związku z litości. Pamiętaj, że powinnaś być w związku z kimś, kto cieszy się z twoich osiągnięć i wspiera cię.

7. Gdy twój partner zachowuje się źle, usprawiedliwiasz go przed innymi i przed sobą, powołując się na jego problemy.

Jeśli usprawiedliwiasz partnera przed innymi i przed sobą, mówiąc, że ma problemy, to może być oznaka związku z litości. Pamiętaj, że nie powinnaś tolerować złego traktowania.

8. Myślisz o nim bardziej jak o przyjacielu niż o chłopaku. Fizyczny kontakt i bliskość schodzą na dalszy plan.

Jeśli czujesz, że twój partner jest dla ciebie bardziej przyjacielem niż chłopakiem i brakuje wam fizycznego kontaktu, to może być oznaka związku z litości. Pamiętaj, że w zdrowym związku powinna być równowaga między przyjaźnią a romantyzmem.

9. Już raz się rozstaliście, ale partner płakał i przepraszał, więc do niego wróciłaś.

Jeśli wróciłaś do partnera, bo płakał i przepraszał, to może być oznaka związku z litości. Zastanów się, czy powrót do takiej relacji jest dla ciebie zdrowy i satysfakcjonujący.

10. Twoi przyjaciele i rodzina mówią ci, że zasługujesz na kogoś lepszego, ale czujesz się uwikłana w tej relacji.

Jeśli ludzie bliscy tobie mówią, że zasługujesz na kogoś lepszego, ale czujesz się uwikłana w związku, to może być oznaka związku z litości. Pamiętaj, że zasługujesz na szczęście i spełnienie w miłości.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →