7 października 2024
przycinanie geranium

Jak przycinać geranium? Wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat

Geranium – inaczej popularnie zwana anginką, pelargonią pachnącą a nawet cytrynką – to lecznicza roślina domowa pochodząca z terenów wschodniej i południowej Afryki. To wieloletnia roślina o jasnozielonych, dekoracyjnych liściach, posiadająca długoletnią tradycję jeśli chodzi o jej stosowanie w celach leczniczych różnego rodzaju infekcji. Jej uprawa nie jest trudna, jednak wymaga podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych by rosła zdrowo i obficie. Do jednego z nich należy przycinanie, w którego tajniki postaramy się zagłębić.

Czy przycina się geranium?

Przycinanie to proces usuwania części roślin, aby jej inne części wyglądały i rosły lepiej. Odbywa się to w celu utrzymania zdrowia i pięknego wyglądu rośliny. Ponadto pomaga roślinie prawidłowo rosnąć, co przekłada się na zwiększenie ilości plonów i jakości prawidłowo rozwijającej się rośliny. Szkodnikom, chorobom i innym problemom trudniej atakować nieprzycięte rośliny. Przycinanie pozwala także prowadzić rozrost rośliny w taki sposób, by osiągnęła wygląd taki jaki chcemy. Aby nie uszkodzić rośliny, musimy wiedzieć jak przycinać geranium.

Przycinanie w przypadku anginki jest konieczne, gdyż roślina nieprzycinana będzie rosła w górę, pozostawiając łysy patyk, z którego co jakiś czas będzie wyrastał pojedynczy liść. Przycinanie sprawi, że roślina będzie się rozkrzewiać i będzie tworzyć zwarte skupisko cennych zdrowotnie liści.

Kiedy przycinać geranium?

Przycinanie anginki powinno być przeprowadzane wiosną – zaraz po zimie oraz jesienią. To wtedy roślina ma największe szanse na intensywny rozrost. Po zimie zdarza się, że geranium słabnie, dlatego takie cięcie zdecydowanie sprawi, że roślina się odmłodzi. Pomimo tych dwóch zalecanych momentów w roku, geranium można przycinać przez cały rok, bez obaw o uszkodzenie rośliny. 

Cięcie geranium powinno się wykonywać gdy anginka osiągnie pożądaną przez nas wysokość, a także kiedy zauważymy, że jej wzrost w górę stał się bardzo intensywny. Przycinanie geranium na takim etapie sprawi, że roślina wypuści nowe liście i ładnie się zagęści oraz stworzy piękny, zwarty krzaczek. 

Przycinanie geranium wczesną wiosną (koniec lutego / początek marca) to z kolei idealny okres na formowanie rośliny i pobudzenie jej do wzrostu. Cięcie w tym okresie przyczyni się do wzrostu liści i pojawienia się obszernego kwitnienia. Jednak jak przycinać geranium, by uzyskać najlepsze efekty?

Jak przycinać geranium?

Pod koniec jesieni należy przygotować geranium do zimowej wegetacji. Warto wówczas skrócić wszystkie pędy co najmniej o 1/3 ich długości. Takie cięcie pomoże uformować kształt rośliny.

Wiosenne przycinanie geranium polega z kolei na skróceniu nadmiernie długich pędów, które zaburzają estetykę rosnącej rośliny i nie wydają zazwyczaj kwiatów. Cięcie geranium powinno odbywać się w okresie wczesnowiosennym, gdyż zbyt późne jego wykonanie wpłynie negatywnie na obfitość kwitnienia. 

Do każdego przycinania rośliny należy się właściwie przygotować. Stosowanie się do podstawowych zasad sprawi, że roślina na tym nie ucierpi – a wręcz zyska. Najważniejszym elementem, bez którego nie ma sensu rozpoczynanie przycinania to przygotowanie odpowiednio ostrych narzędzi, które będą dokładnie zdezynfekowane. Cięcie geranium powinno być dokładnie przemyślane, gdyż od tego zależy w którą stronę roślina będzie się rozkrzewiać. Należy także pamiętać o zabezpieczaniu miejsc cięcia środkami antyseptycznymi. Takie cięcie sprawi wiele dobrego dla rośliny i nie dopuści do powstania problemów z jej późniejszym rozrostem. 

Cięcie geranium – co jeszcze warto wiedzieć? 

  • do przycinania roślin należy używać wyłącznie ostrych i zdezynfekowanych narzędzi;
  • cięcie geranium należy wykonywać w rękawicach ochronnych najlepiej uprzednio zdezynfekowanych, a przynajmniej porządnie umytych mydłem i ciepłą wodą;
  • usuwanie na bieżąco części rośliny, które wyglądają na chore pozwolą uchronić  geranium przed obumarciem;
  • miejsca cięcia należy zabezpieczyć dedykowanym do tego roztworem dezynfekującym (drobno mielony cynamon, proszek węglowy lub specjalne środki chemiczne);

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →