Tlenoterapia to metoda leczenia, która dzięki oddychaniu tlenem znacznie przyspiesza proces regeneracji organizmu. W trakcie takiej terapii pacjent wykonuje specjalny trening oddechowy, który polega na wydeptywaniu powietrza w jednym miejscu. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia chorób przewlekłych i schorzeń układu oddechowego, a także stanów zapalnych i infekcji dróg oddechowych. Tlenoterapia to jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie sił i witalności. Dzięki niej możesz szybko wyeliminować wszelkie dolegliwości, które utrudniają Ci normalne funkcjonowanie.
Czym jest tlenoterapia?
Tlenoterapia to zabieg stosowany w leczeniu chorób reumatologicznych i alergicznych. Polega na poddaniu pacjenta gazowaniu tlenem pod ciśnieniem od 0,5 do 1 bara. Podczas terapii pacjent położony jest na specjalnej siedzisku, które pozwala na obniżenie ciśnienia w jamie ustnej, żołądku oraz przełyku. Podanie tlenu wiąże się z powstawaniem w organizmie sekwencji bakterii produkujących dwutlenek węgla (CO2).
Rodzaje tlenoterapii
Istnieją trzy główne rodzaje terapii tlenowej: tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT), tlenoterapia tętnic obwodowych (PAO) oraz tlenoterapia normobaryczna. HBOT jest zwykle stosowany w leczeniu osób z chorobą dekompresyjną, zatruciem tlenkiem węgla i chorobą dekompresyjną. PAO jest zwykle stosowana u osób, które utraciły kończyny z powodu problemów z krążeniem, takich jak miażdżyca lub klaudynacja. Tlenoterapia normobaryczna polega na podawaniu 100% tlenu przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym, co jest typowo stosowane u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, bezdechem sennym i zwłóknieniem płuc.
Tlenoterapia na czym polega?
Tlenoterapia jest definiowana jako podawanie do organizmu dużego stężenia tlenu. Podstawowym powodem jest zwiększenie poziomu tlenu we krwi, co może być korzystne na wiele sposobów. Tlen jest jednym z najważniejszych elementów w naszym organizmie, ponieważ jest jednym z kluczowych składników do produkcji energii w naszych komórkach, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie narządów i tkanek.
Tlenoterapia jest zabiegiem medycznym, który wykorzystuje tlen klasy medycznej do leczenia różnych schorzeń i chorób. Jest ona również stosowana jako środek zapobiegawczy lub część rutynowego programu utrzymania zdrowia. Korzyści z terapii tlenowej wynikają z faktu, że chociaż nasze ciała normalnie produkują wystarczającą ilość tlenu dla naszych potrzeb, istnieją pewne scenariusze, w których dodatkowy tlen może być przydatny. Podstawową ideą tej terapii jest to, że wszyscy potrzebujemy pewnego poziomu tlenu, aby przetrwać i że dostarczanie go bezpośrednio może pomóc nam żyć dłużej i zdrowiej.
Jak działa tlen w naszym organizmie?
Aby wyjaśnić, o co chodzi w tlenoterapii, należy zacząć od tego, czym jest tlen. Tlen to podstawowy składnik powietrza. Poza atmosferą na Ziemi można spotkać go głównie w postaci tlenku azotu. Tlen jest bardzo ważny dla życia. Jeśli go nie ma lub jego ilość jest zbyt mała, organizmy rozkładają się i giną. Prawidłowa ilość tlenu dla przeciętnej osoby to ok. 5% powietrza wewnątrz pomieszczeń i ok. 6-8% powietrza na zewnątrz; np.: przy maksymalnej wilgotności poziom tlenu wynosi ok. 1 -1,5%. Dlatego wszelkie zabiegi z zastosowaniem tlenu powinny być poprzedzone odpowiednio ukierunkowanym treningiem.
Tlenoterapia jest zabiegową metodą uzyskiwania tlenoterapii przez inhalację. Jest to metoda nieinwazyjna, bezpieczna i nieszkodliwa dla pacjenta, która wykazuje wiele korzyści dla organizmu człowieka. Powstaje w wyniku oddychania tlenem, który bierze udział w procesach metabolicznych i przenikania do płuc. Tlen ma charakter substancji o charakterze antyoksydacyjnym, czyli hamuje procesy rozkładu materii organicznej (np. białek) do aminokwasów i utrudnia powstawanie związków trujących takich jak oksydazy i peroksydazy.
Na co pomaga tlenoterapia?
W zależności od zastosowania tlenoterapia może być stosowana w różnych sytuacjach, jednak co jest jej podstawowym celem? Oczywiście leczenie pacjenta. Jest to terapia, która ma na celu przede wszystkim ratowanie człowieka. Zazwyczaj stosuje się ją w takich chorobach, które mocno osłabiają organizm, często prowadzą do śmierci. Należy do nich np. choroby nowotworowe, zawał serca, zachorowania na AIDS. Tlenoterapia ma na celu usprawnienie funkcji układu oddechowego i krążenia oraz usunięcie nagromadzonych toksyn z organizmu.
Co daje tlenoterapia pacjentowi?
Dzięki tlenoterapii znacznie zwiększa się efektywność procesów metabolicznych, co przekłada się na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Co jeszcze może być wykorzystywane podczas tlenoterapii? Nie tylko samodzielnie stosowana tlenoterapia ma na celu ratowanie człowieka, ale również jest stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia, np. z akupunkturą oraz kąpielą ciepłą i mrożoną. Tlenoterapia jest stosowana w różnych przypadkach chorób.
Gdzie przeprowadza się tlenoterapię?
Tlenoterapia jest przeprowadzana w szpitalach i w prywatnych klinikach. Może być stosowana w przypadku poważnych chorób układu oddechowego lub w celu złagodzenia objawów drobnych schorzeń. Celem terapii tlenowej jest dostarczenie pacjentowi wystarczającej ilości tlenu, aby jego organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Zazwyczaj polega to na wdychaniu tlenu ze zbiornika lub z koncentratora — urządzenia, które pobiera powietrze z otoczenia i filtruje je do stężenia wyższego niż w normalnym powietrzu.
Tlenoterapia może być również przeprowadzona w domu pacjenta za pomocą nebulizatora lub koncentratora tlenu.
Procedura podawania tlenu
Tlenoterapia, jak każda inna czynność medyczna, zabieg ma określone zasady, które trzeba spełnić, by były one prawidłowo wykonane. Zasady podawania tlenu pacjentowi również są ściśle określone.
Rodzaje podawania tlenu obejmują kaniulę nosową, maski nieoddychające i intubację dotchawiczą. Kaniula nosowa jest zwykle używana, gdy jest niskie nasycenie krwi tlenem, ale nie ma innych komplikacji, takich jak duszność lub ból w klatce piersiowej; maska nieoddychająca może pomóc w usunięciu nagromadzenia dwutlenku węgla, dostarczając jednocześnie wyższe stężenie tlenu; intubacja dotchawicza jest używana, gdy występują poważne komplikacje, takie jak zatrzymanie akcji serca lub niewydolność oddechowa. Tlenoterapię stosuje się, gdy saturacja spadnie poniżej 95, aby wspomóc oddychanie pacjenta i dostarczenie tlenu do wszystkich części ciała.
Metody tlenoterapii
Najczęstszą metodą dostarczania tlenu jest kaniula nosowa. Kaniula nosowa to mała rurka połączona z butlą tlenową, która dostarcza tlen w ilości 2-6 litrów na minutę. Przepływ można regulować w zależności od potrzeb, a pacjenci mogą również oddychać przez nos powietrzem z pomieszczenia. Tlen jest podawany w ten sposób, gdy osoba jest w stanie spoczynku i normalnie oddycha.
Oprócz kaniuli nosowej istnieją inne rodzaje systemów dostarczania tlenu, w tym maski twarzowe i przedtchawicze cewniki ssące. Maski twarzowe są podobne do kaniuli nosowej, ale przewód z butli tlenowej jest umieszczony nad ustami i nosem zamiast w nozdrzach. Przedtchawicze cewniki ssące są wprowadzane do tchawicy (tchawicy) w celu dostarczenia tlenu do płuc poprzez bańkę ssącą, która mieści się na końcówce cewnika. Ten rodzaj podawania tlenu jest stosowany u osób, które mają problemy z oddychaniem za pomocą maski twarzowej lub kaniuli nosowej, ponieważ nie mogą utrzymać ust zamkniętych lub normalnie oddychać przez nos. Jeśli dana osoba ma problemy z oddychaniem, może zostać podłączona do respiratora, który dostarcza tlen i jednocześnie zapewnia mechaniczną wentylację.
Tlenoterapia — wskazania
Tlenoterapia to podawanie tlenu (O) w celach medycznych, w celu leczenia różnych schorzeń. Może być podawany osobom, które mają trudności z oddychaniem z powodu choroby podstawowej lub może być stosowany profilaktycznie u osób zdrowych, które są zagrożone hipoksemią (brakiem wystarczającej ilości tlenu). Inhalacja tlenu w stężeniu od 21% do 100% objętości jest najczęstszą formą leczenia, ale jest również podawany dożylnie.
Tlenoterapia jest wskazana w wielu stanach chorobowych, w tym:
-Anemii, spowodowanej przewlekłym niedotlenieniem.
-Zatrzymanie akcji serca, jeśli wymagana jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a dopływ tlenu jest zaburzony.
-Zatrucie tlenkiem węgla, jeśli pacjent był narażony na duże stężenie tlenku węgla.
-Niewydolność tętnic mózgowych i niedrożność tętnic mózgowych, spowodowane przewlekłym niedotlenieniem.
-Zaburzenia układu oddechowego, które prowadzą do niedotlenienia.
Tlenoterapia może być również stosowana w sytuacjach nagłych w leczeniu stanów, które uległy zaostrzeniu lub zostały wywołane przez deprywację tlenową. Może być również stosowana jako metoda terapeutyczna wspomagająca w leczeniu chorób nowotworowych.
Tlenoterapia jest bardzo korzystna, gdy jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomaga ona pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby płuc i inne schorzenia.
Tlen wziewny może pomóc w leczeniu:
-Przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (COPD)
-zapalenia płuc
-przewlekłego zapalenia oskrzeli
-niewydolności serca
Tlenoterapia — przeciwwskazania
Aby osiągnąć korzyści, OT musi być wykonywana w połączeniu z urządzeniami oddechowymi, które dostarczają bardzo wysokie stężenie tlenu. Należy pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają ludziom otrzymanie OT. Kiedy jednak jest ona stosowana prawidłowo, może być bardzo korzystna dla pacjentów doświadczających hipoksji.
Do najczęstszych przeciwwskazań należą istniejące wcześniej schorzenia płuc, takie jak zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc, istniejące choroby układu krążenia, takie jak niewydolność serca lub choroba wieńcowa oraz niektóre przewlekłe schorzenia układu oddechowego, takie jak astma lub POChP. Chociaż istnieje kilka przeciwwskazań do tlenoterapii, należy pamiętać, że istnieją również okoliczności kliniczne, w których OT jest skuteczną metodą leczenia dla osób, które początkowo mogły się do niej nie kwalifikować.
Tlenoterapia — powikłania, skutki uboczne
Jedną z zalet tlenoterapii jest to, że działa szybko — efekty można odczuć niemal natychmiast po podaniu — ale są też pewne zagrożenia związane z jej stosowaniem. Ryzyko to różni się w zależności od rodzaju podawanego tlenu (wziewny lub dożylny), ale obejmuje zawroty głowy, nudności i wymioty, zwiększenie częstości oddechów, utratę przytomności, a nawet śmierć. Istnieją również pewne niebezpieczeństwa związane z podawaniem zbyt dużej ilości tlenu bez odpowiedniego monitorowania i nadzór. Ważne jest, aby zauważyć, że ryzyko związane z tlenoterapią jest stosunkowo niskie i może być zarządzane przez wykwalifikowany personel medyczny, ale nadal warto omówić te potencjalne skutki uboczne z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.
Czy tlenoterapia jest bezpieczna?
Z pewnością zastanawiasz się, czy zabieg ten jest w pełni bezpieczny i czy tlenoterapia szkodzi. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, prawidłowo stosowana terapia tlenowa jest wyjątkowo bezpieczna. Nie jest ona lekarstwem na żadne zaburzenie czy chorobę — leczy jedynie objawy — ale gdy jest prawidłowo stosowana przez wyszkolony personel medyczny, może być jednym z najpotężniejszych elementów opieki nad różnymi schorzeniami. Niektórzy ludzie martwią się o potencjalne efekty uboczne wynikające z długotrwałej terapii tlenowej, ale nie było żadnych udokumentowanych problemów z tego typu leczeniem w przypadku powszechnych zastosowań w ciągu kilku lat.