7 grudnia 2024
masaż kręgosłupa

Czy masaż kręgosłupa może zaszkodzić? Poznaj skutki uboczne i przeciwwskazania

Masaże stosowane były już 3000 lat temu. Już wtedy ludzie zaczęli doceniać te zabiegi, które bardzo pozytywnie oddziaływały na całe ciało. Masaż leczniczy nie tylko pozwala odprężyć się zmęczonym mięśniom, albo przede wszystkim profesjonalnie wykonany, pomaga w wielu chorobach kręgosłupa. Przyspiesza tym samym proces regeneracji organizmu. Aby zabieg był skuteczny i przynosił efekty, musi być wykonany przez osobę, która jest wykwalifikowana. Osoba, która nie zdobyła wystarczającej wiedzy i doświadczenia w masowaniu ludzi, może zaszkodzić. Długi ból pleców po masażu jest częstym skutkiem nieprofesjonalnie wykonanego zabiegu. Rehabilitant, fizjoterapeuta czy certyfikowany masażysta przeprowadzą masaż leczniczy w sposób właściwy i bezpieczny. Wykonywanie takiego zabiegu pozwala uśmierzyć ból w konkretnych rejonach, pozwala się odprężyć. Jednak czy istnieją skutki uboczne masażu kręgosłupa? Czy każda osoba może bezpiecznie poddać się temu zabiegowi? I jakie są rodzaje masażu? Czy masaż może zaszkodzić?


Masaż kręgosłupa szyjnego

Bardzo dużo osób zmaga się z bólami szyi. Najczęściej jest to spowodowane długą pracą przy komputerze czy telefonie. Zmienia się proporcja czasu, jaki spędza człowiek na aktywności fizycznej w stosunku do wielu godzin przesiedzianych w pracy przed ekranem. Niewygodna pozycja i długo niezmieniana, po jakimś czasie doprowadzi do sytuacji bólowej. Z pomocą może przyjść wykonanie masażu leczniczego kręgosłupa w odcinku szyjnym. Długa praca przed komputerem czy telefonem i niezadbanie o ergonomię swojego miejsca i stanowiska pracy, bardzo często doprowadza do sytuacji, w której pracownika nie tylko boli kark, ale również odczuwa pogorszenie wzroku, częste bóle głowy czy ograniczenie ruchomości.

Fizjoterapeuta, rehabilitant czy certyfikowany masażysta mogą pomóc z dolegliwościami bólowymi, przeprowadzając odpowiedni masaż. Co daje taki masaż kręgosłupa? Przede wszystkim rozluźni i wzmocni dane partie mięśni. Jednak wykonany zabieg nie przyniesie długich rezultatów, jak osoba pracująca długo przed komputerem nie zadba o właściwą pozycję w czasie pracy. Profesjonaliści podpowiedzą i przeprowadzą przez cały etap rekonwalescencji.

masaz%cc%87-odcinka-le%cc%a8dzwiowego-4693035

Masaż kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego bardzo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Często człowiek ma problem z normalnym poruszaniem się, staniem, siedzeniem, a czasami przeszkadza w odpoczynku. Bardzo często ból promieniuje do nóg czy pośladków, potęgując bolesność. Praca w niesprzyjających warunkach, gdzie kręgosłup podlega cały czas napięcia bądź przeciążeniom, bardzo negatywnie wpływa na cały organizm, powodując ogromny ból. Szybki rozwój technologi powoduje, że coraz więcej ludzi ma problem z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Spędzanie czasu przy komputerze, przez długi czas, brak aktywności fizycznej po pracy. To wszystko przyczynia się do coraz większych problemów społeczeństwa z kręgosłupem. Czy są jednak przeciwwskazania do masażu kręgosłupa szyjnego?

Masaż kręgosłupa przeciwwskazania

Wiele osób nie zadaje sobie sprawy, że są sytuacje, w których przeprowadzanie masażu leczniczego nie jest dobrym rozwiązaniem. Niezależnie od rejonów, które będą masowane, najczęstsze  przeciwwskazania to:

  • ciąża,
  • choroby takie jak: osteoporoza, choroby nowotworowe, choroby skóry, miażdżyca, schorzenia krwi, wrzody, nadciśnienie niewyregulowane,
  • żylaki
  • menstruacja

Lista przeciwwskazań masażu kręgosłupa jest całkiem długa, dlatego zawsze należy się skonsultować z fizjoterapeutą/masażystą/rehabilitantem. Każdy specjalista rozważy czy dana osoba powinna mieć przeprowadzony masaż leczniczy kręgosłupa. Należy jak najbardziej zminimalizować ryzyko skutków ubocznym masażu, które mogą się objawiać nie tylko błahym pogłębieniem bólu po masażu pleców, ale mogą także zagrozić życiu i zdrowiu.

Czy masaż kręgosłupa może zaszkodzić?

Jeżeli osoba nie choruje na choroby, które znajdują się na liście przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wtedy każdy masaż powinien pójść dobrze. Niestety czasami jest inaczej. Jednak czy masaż kręgosłupa może zaszkodzić? Najczęściej osoby udające się do masażysty nie zastanawiają się nad tym. Jest wiele czynników mogących przeszkodzić w prawidłowo wykonanym masażu. Po pierwsze zawsze należy zorientować się, czy osoba, która wykonuje masaże, jest osobą wykształconą i posiada odpowiednie certyfikaty. Wybór osoby bez doświadczenia i bez „szkoły” może się okazać błędem. Pamiętajmy, że im bardziej skomplikowany jest masaż, tym więcej doświadczenia i umiejętności powinna mieć osoba wykonująca taki zabieg. Po drugie, zawsze można sprawdzić opinie o danym specjaliście na internecie. W ten sposób szybko zorientujemy się, czy osoba jest kompetentna i godna zaufania.

Należy pamiętać, że masaże, w szczególności lecznicze, potrafią być skomplikowane, dlatego wybór odpowiedniej osoby jest bardzo ważne. Osoba, która zna poprawną technikę wykonywania masażu nie zrobi nam krzywdy. Osoba bez jakiejkolwiek wiedzy może tylko zaszkodzić, dlatego nie należy oszczędzać na dobrym specjaliście.

Ból po masażu pleców

Wiele osób czuje ból pleców po masażu. Niektórzy czują się zaniepokojeni tym stanem i nierzadko rezygnują z dalszych sesji, uznając, że masaż im szkodzi. Jednak czy naprawdę tak jest? Dlaczego na krótko po masażu człowiek czuje odprężenie, a kolejny dzień przynosi im ból?

Masaż to nie tylko delikatne rozcieranie czy głaskanie. Wiele technik zakłada oklepywanie mięśni, mocne ugniatanie czy stosowanie wibracji. W ten sposób masażysta może uelastycznić mięśnie, pobudzić układ nerwowy czy dotlenić tkanki głębokie. W ten sposób organizm przechodzi trening. Warto jednak podkreślić i zaznaczyć, że ból nie powinien trwać dłużej niż kilka dni. Ból może się też pojawić po zbyt intensywnym masażu lub zbyt krótkich odstępach między kolejnymi sesjami.

Warto informować masażystę o swoim dyskomforcie. W ten sposób specjalista dobierze odpowiednią technikę, której skutki będą mniej dokuczliwe bólowo na następny dzień. Może zmniejszyć intensywność ugniatania bądź oklepywania. Może również wydłużyć odstępy między sesjami. Również bardzo ważną kwestią po przeprowadzonym masażu jest odwodnienie nawodnienie. Nie zapominajmy o tym.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →