19 lipca 2024
barber

Kto to jest barber – czym się zajmuje osoba o tym fachu?

Coraz większą popularnością wśród mężczyzn cieszą się barber shopy. Obecnie możemy je spotkać w większości miast, nawet tych gdzie jest mało mieszkańców. Nic więc dziwnego, że Panowie przynajmniej raz w miesiącu odwiedzają to miejsce, bo kto inny jak nie osoba, która ma doświadczenie i ogrom wiedzy lepiej zadba o zarost, jak i włosy. Niektóre osoby nigdy nie słyszały o takim zawodzie więc pytają barber co to lub też barber kto to. Jeżeli chcesz wiedzieć, czym zajmuje się barber, jakie są różnice pomiędzy barberem a fryzjerem, jakie zabiegi wykona, czy ile kosztuje taka przyjemność? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Barber – czym się zajmuje?

Barber nie jest tylko i wyłącznie fryzjerem męskim, a osobą, która również zadba o brodę. Większość barberów stawia na pierwszym miejscu dbanie o brodę, a stylizację włosów na głowie traktuje jako uzupełnienie świadczonych usług. A więc kto to jest barber? Barber jest osobą, która w kompleksowy sposób zadba o brodę i włosy każdego mężczyzny. Warto dodać, że zawód ten nie należy do nowych, ponieważ pierwsi barberzy pojawili się już w XII wieku, jednakże dopiero stosunkowo niedawno zaczął on zyskiwać na popularności oraz cieszyć się coraz to większym uznanie wśród wielu Panów.

Możemy uznać także osoby wykonujące ten zawód za stylistów brody umiejących w kilka chwil stworzyć z niej prawdziwe dzieło. Większość z nich potrafi tak wykonać usługę, że osoba, która się na nią zdecydowała, w kilka chwil staje się zupełnie kimś innym.

kto-to-jest-barber
Kto to jest barber?

Barber czy Fryzjer – na czym polega różnica?

Wiele osób mylnie nazywa barbera fryzjerem, jednakże oba te zawody różnią się od siebie. Niektórzy mogą również nie być świadomi tego, że są to dwie różne od siebie specjalizacje. Fryzjer jest osobą pracującą zazwyczaj w salonie damsko-męskim i nie specjalizują się w obsłudze, tylko jednej płci. Większość fryzjerów stara się dla obu płci stworzyć neutralne fryzury, które wykonywane są w większości poprzez zastosowanie damskich technik. Warto zaznaczyć, że większa część osób wykonujących ten zawód korzysta jedynie z nożyczek i nie każdy salon oferuje również golenie, czy podcięcie brody. W salonie typowo fryzjerskim możemy liczyć na takie usługi jak strzyżenie oraz mycie głowy. 

Kto to jest barber? Barber jest osobą, która specjalizuje się w strzyżeniu zarostu i głowy u mężczyzn. Wielu Panów wybiera właśnie barbera, aby zadbać o swój zarost, tzn. podciąć, wymodelować ją, zgolić brzytwą, ale przede wszystkim, aby nadać jej odpowiedniego kształtu. Barber w przeciwieństwie do fryzjera głównie bazuje na pracy maszynką. Może się nieraz zdarzyć tak, że barber podczas jednego posiedzenia będzie bazował na pracy kilkoma maszynkami naraz, ponieważ każda będzie miała inne zastosowanie.

Warto również zaznaczyć, że sam wygląd salonu fryzjerskiego i barbershopu będzie się od siebie znacząco różnił. W wielu barber shopach na ścianach dominuje drewno albo cegła. Dominuje tam surowy klimat i ciemna kolorystyka wnętrz.

Jakie zabiegi możemy wykonać korzystając z usług barbera?

Bardzo często pytając o zakres usług barbera, słyszymy tylko dwa słowa, tj. broda i włosy co mówi nam bardzo mało o zakresie usług osoby świadczącej takie usługi. Wiele barber shopów ma szeroki wybór różnorodnych usług, a wśród nich znajdziemy strzyżenie włosów, strzyżenie brody i pielęgnację brody. Na tym jednak się nie kończy, ponieważ większość barber shopów proponuje swoim klientom zestawy, w których dane usługi zazwyczaj wychodzą znacznie taniej niż osobno. Najpopularniejszym zestawem w każdym barber shopie jest pakiet combo, czyli strzyżenie włosów oraz pielęgnacja i strzyżenie brody, na co decyduje się bardzo duża liczba Panów odwiedzających takie miejsce. Jeżeli natomiast chodzi o włosy oprócz standardowego strzyżenia oraz stylizacji możemy również skorzystać z mycia włosów, nałożenia gorącego ręcznika. W niektórych salonach możemy się również spotkać z masażem głowy, czy karku. Ponadto w ofercie możemy znaleźć też zabieg zwany odsiwianiem, czy hair tattoo, co staje się coraz to popularniejsze. Jest to nic innego jak wykonanie za pomocą maszynki na włosach wzoru, który klient sobie zażyczy. Jeżeli natomiast chodzi o zabiegi na brodę to poza strzyżeniem maszynką lub brzytwą możemy znaleźć tam takie zabiegi jak odsiwianie, nałożenie specjalnej maski. Dodatkowo w niektórych miejscach spotkamy się z czymś takim jak woskowanie nosa i uszu, czyli nałożeniem na specjalne patyczki wosku do depilacji i umiejscowieniem ich uszach i nosie w celu pozbycia się tam owłosienia.

Ile kosztuje taka usługa?

Ile kosztuje barber? To ile zapłacimy z wybraną usługę, może zależeć od różnych czynników. Jednym z nich jest miejsce, w którym znajduje się barber shop. Jeżeli jest on zlokalizowany w większym mieście, w którym jest spora konkurencja, cena może się wahać między 80 zł, a nawet 120 zł. Natomiast jeśli jest on położony w miejscowości, w której nie ma konkurencji cena może wynosić ponad 100 zł. Warto zwrócić uwagę na liczbę dostępnych usług, ponieważ to także będzie miało znaczący wpływ na to, ile zapłacimy za ich wykonanie. Najpopularniejszy zabieg zwany combo bez względu, w jakim barber shopie waha się w granicach 100 zł. Wielu mężczyzn decyduje się na sam zabieg combo, ponieważ należy on do takich usług, które w zupełności odpowiadają podstawowym potrzebom. Granica, jaka została przyjęta, czyli 100 zł jest to tylko i wyłącznie kwota, wokół której oscyluje, ten zabieg.

Podsumowanie

Wizyta u barbera to nie tylko profesjonalne zadbanie o włosy, czy brodę, ale także cała masa dostępnych usług, które możemy wybrać, aby poczuć się lepiej i odświeżyć swój wygląd. Poza zabiegami powinniśmy wziąć również pod uwagę, że celem wizyty w takim salonie jest nie tylko chęć odświeżenia wyglądu, ale także miłe spędzenie czasu. Pamiętajmy, że większość barber shopów ma szeroki zakres usług, więc każdy mężczyzna znajdzie dla siebie ten, który najbardziej będzie mu odpowiadał. Warto pamiętać, że naprawdę dobry barber z kilkuletnim doświadczeniem będzie miał długą kolejkę oczekujących, dlatego warto się zapisać z wyprzedzeniem, aby nie było rozczarowania. Poza tym wizyta w takim męskim SPA może być świetnym pomysłem na prezent.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →