Często po wybudowaniu domu okazuje się, że brakuje nam miejsca. Czasem potrzebne jest pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia albo schowek. Najczęściej jednak zastanawiamy się nad garażem, który może łączyć funkcje wszystkich wymienionych pomieszczeń oraz przede wszystkim pozwoli nam na przechowywanie samochodu. Decydując się na budowę garażu musimy rozważyć, jakie mamy możliwości oraz obowiązki – zazwyczaj dobudowanie budynku lub postawienie wolnostojącego obiektu wiąże się z rożnymi kwestiami prawnymi. Przede wszystkim musimy zadać sobie również pytanie jaki garaż bez pozwolenia możemy postawić oraz czy jest to w ogóle możliwe do realizacji? Warto także wyznaczyć sobie budżet oraz dokładnie sprecyzować rolę pomieszczenia.
Budowa garażu bez pozwolenia do 35m2
Od kilku lat prawo zezwala nam na całkiem sporą dowolność, bowiem do 35 m2 nie musimy mieć pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że mamy pełną swobodę. Praktycznie każda ingerencja na naszej działce, szczególnie w przypadku budowy, musi zostać zgłoszona. Warto pamiętać, że tego typu działanie dotyczy wyłącznie budynków wolnostojących, nieprzekraczających 35m2. Jeśli planujemy dobudowę do już istniejącego obiektu to niezbędne jest jednak zezwolenie na wzniesienie pomieszczenia. Ważna jest również kwestia granic działki. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy budynkiem a granicą posesji – zazwyczaj są to minimum 3 lub 4 metry w zależności od znajdujących się drzwi lub ewentualnych okien, wyjątkowo na bardzo wąskich działkach może to być mniejsza odległość, ale konieczna jest konsultacja w gminie. Na budowę garażu bez pozwolenia decyduje się naprawdę spora grupa ludzi. Uzyskanie zezwolenia na dobudowę pomieszczenia wiązać się może ze zdecydowanie dłuższym czasem oczekiwania. W przypadku garażu na zgłoszenie jest to proces krótszy (urząd ma czas do 21 dni na zatwierdzenie wniosku bądź odrzucenie go) i właśnie dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Garaż bez pozwolenia to bardzo przydatne wyjście dla każdego z nas, ale musimy także pamiętać o tym, że na każde 500m2 działki mogą przypadać tylko dwa takie budynki. Bardzo ważne są także wymiary pomieszczenia – wysokość w świetle konstrukcji musi wynosić co najmniej 2,2 m, szerokość wjazdu musi mieć 2,3 m, a wysokość minimum 2 m. Niezbędna jest także instalacja elektryczna, co również musimy wziąć pod uwagę przy ewentualnym kosztorysie budowy – zatrudnienie elektryka niestety zwiększa koszty wzniesienia pomieszczenia. Obowiązkowe jest także wykonanie odpowiedniego pochylenia podłoża garażu. Warto taką budową powierzyć fachowcom, którzy są zaznajomieni z narzuconymi wytycznymi.
Budowa garażu drewnianego bez pozwolenia
Garaż z drewna od lat cieszy się dużym powodzeniem – dzieje się to głownie ze względu na stosunkowo niewielkie koszty. Pojawia się jednak pytanie czy tego typu pomieszczenie również możemy postawić bez pozwolenia? Prawo nie precyzuje, z jakiego materiału możemy zbudować garaż, więc jest to jak najbardziej możliwe. Oczywiście jego powierzchnia, tak jak i wcześniej, nie może przekroczyć 35m2 oraz nie może to być pomieszczenie dobudowane do już powstałego. Budowa garażu drewnianego bez pozwolenia to zatem dobra opcja, jeśli nie chcemy inwestować zbyt wielu funduszy. Ważne jest jednak dopilnowanie wszelkich kwestii formalnych i ewentualne zaplanowanie budżetu. Gotowe garaże drewniane oferuje obecnie sporo firm, ale ich koszty mogą być jednak nieco większe. Budowę garażu bez pozwolenia do 35m2 z drewna możemy zlecić fachowcom, wtedy mamy sporą indywidualność odnośnie projektu pomieszczenia oraz jego konstrukcji.
Budowa garażu murowanego bez pozwolenia
Budowa garażu murowanego bez pozwolenia, tak jak w przypadku zastosowania drewna, jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak pamiętać o powierzchni nieprzekraczającej 35m2. Musi to być także pomieszczenie wolnostojące – w żadnym wypadku nie możemy na zgłoszenie dobudować garażu do istniejącego budynku mieszkalnego / gospodarczego itp. Decydując się na garaż murowany bez pozwolenia trzeba wziąć pod uwagę zdecydowanie większe koszty takiego przedsięwzięcia. W przeciwieństwie do budynków drewnianych jest to opcja bardziej obciążająca nasz budżet. Ma jednak również wiele plusów, ponieważ pomieszczenie murowane jest zdecydowanie odporniejsze na warunki pogodowe – jeśli decydujemy się na garaż głównie w celu przechowywania samochodu jest to jedna z najlepszych opcji. Dodatkowo budowa garażu murowanego bez pozwolenia zazwyczaj wymaga pomocy doświadczonych fachowców, więc pomijając koszty materiału, należy także wziąć pod uwagę budżet przeznaczony na opłacenie firmy budowlanej. Pamiętajmy również, że tego rodzaju firmy mają zazwyczaj zaplanowaną pracę na co najmniej rok do przodu, a budowa garażu bez pozwolenia na budowę musi się odbyć do 3 lat od złożenia wniosku. Chociaż oczywiście możemy taki wniosek złożyć ponownie, jeśli w wyznaczonym czasie nie zdążymy postawić budynku.
Blaszak bez zgłoszenia – 2022 rok
Budowa garażu z blachy tzw. blaszaka odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku garaży z drewna czy murowanych. Koszty tego typu pomieszczenia są jednak znacznie niższe, dlatego jeśli nie zależy nam na bardzo trwałej konstrukcji, to jest to dobra możliwość. Mimo to dobrze zbudowane garaże blaszane także są trwałe oraz zabezpieczają samochód i inne sprzęty przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi takimi jak wiatr, deszcz, grad czy śnieg. Jeśli zależy nam na ciepłym pomieszczeniu to powinniśmy zastosować watę szklaną bądź styropian do ocieplenia, które także możemy oczywiście wykorzystać w budynkach drewnianych czy murowanych. Blaszak bez zgłoszenia w 2022 roku cieszy się popularnością wśród osób, którym zależy na szybkim skonstruowaniu obiektu oraz stosunkowo niskiej cenie. Tak jak w poprzednich przypadkach – konieczne jest zgłoszenie projektu do gminy z zachowaniem wszystkich formalnych wytycznych.
Garaż z wiatą bez pozwolenia
Często zdarza się tak, że garaż o powierzchni 35m2 okazuje się dla nas zbyt mały. W takim przypadku możemy do budynku o tym metrażu dobudować wiatę. Warunkiem jest jednak to, aby cała powierzchnia nie przekroczyła 50m2. Jeśli jednak powierzchnia będzie większa niezbędne okaże się pozwolenie na budowę. Garaż z wiatą bez pozwolenia jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteśmy posiadaczami dwóch samochodów lub budynek chcemy przeznaczyć na inne cele. Wiata w takim przypadku również może ochronić samochód, chociaż oczywiście już w mniejszym stopniu niż w zabudowanym pomieszczeniu. W takiej sytuacji obowiązują nas wszystkie kwestie prawne jak podczas budowy garażu bez wiaty, czyli musimy pamiętać o odpowiednich minimalnych wymiarach pomieszczenia czy koniecznej instalacji elektrycznej.
Budowa garażu bez pozwolenia w 2022 roku – podsumowanie
Garaż na zgłoszenie w 2022 roku to idealne rozwiązanie dla wielu z nas. Mniej formalności oraz wystarczająca liczba m2 to zdecydowanie zalety takiej inwestycji. Minusem może być na pewno fakt, że nie dotyczy to dobudowania pomieszczeń do istniejących już budynków. Kolejną wadą może być również to, że mimo zgłoszenia gmina może przedstawić zastrzeżenia, co do naszego projektu lub całkowicie pozbawić nas możliwości zbudowania garażu. Dzieje się to jednak naprawdę rzadko i tylko w przypadkach, kiedy nie zastosowaliśmy się do wytycznych w kwestiach prawnych. Zarówno minimalny metraż garażu jak i instalacja elektryczna to dobrze przemyślane rozwiązania, zatem jeśli tylko brakuje nam miejsca do przechowywania lub zależy nam na bezpiecznym miejscu na samochód, to jest dobra okazja do wykorzystania. Nie wiadomo czy w kolejnych latach przepisy będą wciąż aktualne, dlatego budowa garażu bez pozwolenia to pomysł do zrealizowania już dziś i niewątpliwie warto go rozważyć. Wszelkie wątpliwości można także skonsultować w gminie. Wygodna opcją jest zlecenie konstrukcji pomieszczenia do biura projektowego, ponieważ dokładny projekt może okazać się niezbędny podczas zgłoszenia budowy budynku. Może to również pomóc nam przejść przez ten proces bezstresowo.