5 października 2024
wizyta u psychiatry

Pierwsza wizyta u psychiatry – jak wygląda, ile trwa i o co pyta psychiatra

Pierwsza wizyta u psychiatry wzbudza zazwyczaj wiele obaw w osobie, która się na nią decyduje. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż zaburzenia psychiczne oraz ich leczenie wciąż są tematem, na który nie rozmawia się zbyt wiele, a szkoda. Na szczęście, nie ma się czego bać. Psychiatra to lekarz jak każdy inny, którego zadaniem jest niesienie nam pomocy. Aby zmniejszyć napięcie związane z pierwszą konsultacją, dobrze byłoby dowiedzieć się jak wygląda wizyta u psychiatry

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Nad tym, jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry zastanawia się chyba każdy pacjent. Otóż będzie ona polegała przede wszystkim na długiej rozmowie, choć rzecz jasna psychiatra może nas osłuchać, czy też zmierzyć nam ciśnienie. Ma również prawo wydawania skierowania na badania krwi, czy na badania obrazowe głowy. W wielu przypadkach nie są one jednak konieczne. 

Wizyta u psychiatry rozpoczyna się najczęściej pytaniem o powód naszego zgłoszenia się. Lekarz daje nam więc przestrzeń do opowiedzenia o swoich dolegliwościach. Nie poprzestanie jednak na tym. Przeprowadzi rzetelny wywiad, w trakcie którego zbierze wszelkie informacje niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Warto wiedzieć, o co pyta psychiatra, aby móc starannie przygotować się do wizyty.

Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz postawi diagnozę i poinformuje nas o niej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozpoznanie problemu wymaga czasem więcej niż jednej konsultacji. Po postawieniu diagnozy, zostanie nam zaproponowane leczenie. Specjalista psychiatra może zdecydować na przykład o wdrożeniu farmakoterapii. Rodzaj leków, które zostaną nam przepisane zależny jest oczywiście od schorzenia, z którym się zmagamy. Psychiatra poinstruuje nas co do tego, w jaki sposób przyjmować lekarstwa i po jakim czasie możemy spodziewać się efektów. Lekarz może zalecić nam także równoległe korzystanie z psychoterapii. Pamiętajmy jednak o tym, że decyzja dotycząca brania leków oraz ewentualnego uczestnictwa w psychoterapii zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Przymusowym leczeniem w szpitalu psychiatrycznym możemy zostać objęci tylko i wyłącznie wówczas, jeżeli lekarz uzna, że stanowimy zagrożenie dla samych siebie bądź też dla innych osób.

pierwsza wizyta u psychiatry
Pierwsza wizyta u psychiatry

Jakie pytania zadaje psychiatra?

Pierwsza wizyta u psychiatry może być mniej stresująca, jeśli dowiemy się, jakiego rodzaju pytań możemy się spodziewać. Pierwsze będzie zapewne dość ogólne. Może brzmieć na przykład: „Z jakiego powodu się pan/pani zgłasza?”. Kolejne będą już jednak bardziej szczegółowe. Nie da się jednak jednoznacznie określić, o co pyta biegły psychiatra. Każdy lekarz może mieć bowiem nieco inny styl pracy. Niemniej jednak, można spodziewać się pytań o występowanie myśli samobójczych lub zamiarów autodestrukcyjnych. Psychiatra pyta również o to, jaka jest jakość naszego snu. Na pewno zainteresuje go również to, jak nasz nastrój zmienia się w ciągu dnia. 

Wizyta u psychiatry wiąże się także z pytaniami o naszą ogólną sytuację życiową, która przekłada się na kondycję psychiczną. Spodziewajmy się więc, że lekarz będzie chciał wiedzieć, jaki wykonujemy zawód i z kim mieszkamy. Jeśli chcemy wiedzieć, jakie pytania zadaje psychiatra, musimy przygotować się także na to, że lekarz będzie chciał poznać historię naszego leczenia psychiatrycznego, jeśli byliśmy takiemu poddani w przeszłości. Najpewniej zapyta także o choroby somatyczne oraz o leki, które zażywamy na stałe. Zainteresować mogą go również choroby psychiczne w rodzinie. Niektóre zaburzenia, takie jak chociażby schizofrenia są bowiem w pewnym stopniu dziedziczne. Nie musimy odpowiadać na wszystkie pytania specjalisty. Dla własnego dobra lepiej byłoby jednak niczego przed psychiatrą nie zatajać. Pamiętajmy również o tym, że w trakcie konsultacji także i my mamy prawo do zadawania pytań lekarzowi.

Jak rozmawiać z psychiatrą?

Warto wiedzieć nie tylko to, jak wygląda wizyta u psychiatry, ale również i to, jak rozmawiać z psychiatrą. Wydaje się, że najważniejsza jest szczerość. Psychiatra nie chce nam w żaden sposób zaszkodzić, dlatego też nie powinniśmy zatajać przed nim istotnych informacji. Wiele osób wstydzi się mówić na przykład o myślach samobójczych czy nietypowych myślach. Niemniej jednak, taka postawa nie jest właściwa. Psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska. Nikomu nie zdradzi więc przebiegu naszej wizyty. W gabinecie jesteśmy bezpieczni i możemy czuć się komfortowo. Jeżeli chcemy, mamy prawo zabrać ze sobą bliską nam osobę. Może to być partner, jak również rodzic czy przyjaciel. Psychiatra nie może odmówić nam obecności osoby trzeciej na wizycie, jeżeli sobie jej życzymy.

Jeśli naprawdę nie wiemy, co mówić u psychiatry lub sprawia nam to trudność, zawsze możemy spisać najważniejsze objawy na kartce. W trakcie wizyty wystarczy podać swoje notatki lekarzowi, który się z nimi zapozna. Później zada nam zapewne kilka pytań, które pomogą mu w postawieniu właściwej diagnozy. 

Ile trwa wizyta u psychiatry?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, ile trwa wizyta u psychiatry. Otóż pierwsza wizyta u lekarza tej specjalności trwa zazwyczaj dłużej niż standardowe wizyty u innych specjalistów. Warto zatem przygotować się na godzinną konsultację. Niekiedy wizyta może jednak trwać krócej lub dłużej. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Kolejne konsultacje psychiatryczne, które nie służą już diagnozie, nie trwają tak długo jak ta pierwsza. Czas trwania wizyty kontrolnych nie przekracza zazwyczaj 20 minut, choć nie jest to regułą. W trakcie takich konsultacji, lekarz będzie pytał nas o postępy w leczeniu. Jeżeli doświadczamy jakichś skutków ubocznych, powinniśmy poinformować o tym psychiatrę. Należy także powiedzieć mu o niewystarczającej skuteczności leczenia, jeśli nie pojawiły się satysfakcjonujące efekty. Czasami konieczna może okazać się modyfikacja farmakoterapii. Zawsze decyduje o tym lekarz w porozumieniu z pacjentem. Na własną rękę nie należy także zażywać żadnych suplementów, bo niektóre z nich mogą wejść w interakcje z zażywanymi środkami. 

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →