slodycze

Jak przestać jeść słodycze – 5 sprawdzonych sposobów

Wiele osób zastanawia się jak przestać jeść słodycze, czy to w ogóle możliwe? Są pewne sprawdzone metody, które pomogą nam okiełznać żądzę napychania się słodkimi przekąskami, jednak trzeba pamiętać że wszystko zależy od naszej woli. Oczywiście cukry, będące węglowodanami są potrzebne do naszego prawidłowego funkcjonowania, jednak można pozyskiwać je ze zdrowszych produktów niż wysoko przetworzona żywność w postaci słodyczy i tzw. „fast food-ów”.

Jak przestać jeść słodycze i fast foody?

Jeżeli zastanawiamy się dlaczego właściwie człowiek odczuwa tak irracjonalną z punktu widzenia jego zdrowia żądzę napychania się słodyczami oraz innego typu niezdrową żywnością, to odpowiedź znajdziemy w historii naszej cywilizacji. Musimy pamiętać, że od początku naszego istnienia do końcówki XX wieku, właściwie większość ludzi na świecie, mówiąc łagodnie, jadła niewiele. W tym wypadku jest to jednak eufemizm, ponieważ zasadniczo ludzie przez ostatnie tysiąclecia, albo głodowali lub większość czasu poświęcali na zdobycie pożywienia. Oczywiście były grupy społeczne uprzywilejowane, gdzie jedzenia było aż nadmiar, jednak w skali ogólnoświatowej był to niewielki procent uprzywilejowanych. Problem z głodem i niedostatkami żywności, wytworzył w naszych organizmach pewien instynkt, polegający na ustawicznym poszukiwaniu jedzenia dającego nam duży zasób energii. Doprowadziło to do stanu, w którym człowiek odczuwa szczęście, zadowolenie oraz łaknie produktów zawierających dużą ilość cukrów oraz tłuszczów. W takim razie jak nie jeść słodyczy skoro są one w naszej podświadomości tak ważne? Najważniejsze to znaleźć źródło naszego problemu, a to ostatecznie da nam odpowiedź jak skutecznie rzucić słodycze.

Ustal właściwie dlaczego jesz tyle słodyczy

Czy jesteś od dzieciństwa nauczony jeść słodycze? A może to sytuacje stresowe generują u Ciebie nieuzasadnione łaknienie słodkiego? Warto odnaleźć w odmętach pamięci, ten moment kiedy nasz nawyk powstawał, a będziemy mogli skuteczniej znaleźć przyczynę problemu

Źle zbilansowana dieta

To częsty problem. Jemy nieregularnie lub za rzadko,  przez co w  pewnym momencie nasz organizm, który wyzbył się już źródeł energii zaczyna wysyłać nam sygnał, że musi szybko otrzymać jakiś zastrzyk pokarmu. Oczywiście nasz mózg zdaje sobie sprawę z tego, że to cukry mogą w szybki sposób przywrócić balans energetyczny w  naszym ciele, więc wysyła nam sygnały, abyśmy szybko zjedli coś słodkiego i kalorycznego. Spożywamy potężne ilości jedzenia na kolację, nie jemy śniadań lub głodzimy się cały dzień, to również pobudza w naszym organizmie potrzebę spożywania produktów bogatych w cukry. Dlatego rozważając kwestię, co zrobić aby nie jeść słodyczy, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się własnej diecie, czy aby to nie ona jest źródłem problemu.

Rzucam wszystko i to natychmiast!

Podjąłeś decyzję jak skutecznie rzucić słodycze i chcesz to zrobić natychmiast. Odstawiasz wszystko co słodkie, próbujesz wytrwać w postanowieniu, tylko co jeśli Ci się nie uda i na imieninach u cioci zjesz kawałek ciasta? Czujesz, że zawiodłeś, że nie tak to miało być. Smutek może spowodować powrót do feralnego nawyku i nawet pogorszyć sytuację, albo spowodować depresję. Są oczywiście ludzie o tak silnej woli, że potrafią z dnia na dzień porzucić dany nałóg, ale nie każdy jest tak skonstruowany, dlatego warto rozważyć czy nie lepiej małymi kroczkami iść do celu. Ograniczaj, eliminuj pewne składniki diety takie jak najbardziej kaloryczne wysoko przetworzone produkty oraz fast foody. Rób to powoli, ale systematycznie.

Jak przestać jeść słodycze i chudnąć?

Oprócz tego jak przestać jeść cukier, warto zastanowić się jak oprócz tego schudnąć. W tym wypadku oprócz ograniczenia kalorii, konieczne będzie spojrzenie na piramidę zdrowego żywienia i zobaczenie jej podstawy, którą jest aktywność fizyczna. Spacery, jazda na rowerze, wycieczki z psem czy górskie eskapady, a może bieganie? Każdy może znaleźć coś dla siebie, jedną z podstawowych zasad odchudzania jest zapewnienie sobie odpowiedniego bilansu kalorycznego, czyli doprowadzenie do sytuacji, gdy organizm spala więcej energii, niż jej pozyskuje. Aktywność fizyczna pomaga w osiągnięciu takiego stanu, ale z drugiej strony zapewnia nam większą granicę w spożywaniu zdrowego jedzenia i produktów których potrzebujemy.

Co zrobić żeby nie jeść słodyczy?

Ok, przestaliśmy jeść słodycze, udało nam się zrzucić kilka kilogramów, to teraz czas na odpowiedź pytanie, co zrobić aby nie jeść słodyczy ponownie? Jak zrobić by nie wrócić do nałogu? Jest kilka opcji pomagających nam unikać spożywania produktów wysoko przetworzonych zarówno bogatych w cukry jak i tłuszcze.

Znajdź zamienniki

Oczywiście warto sięgnąć po owoce, które co prawda zawierają cukier, ale w znacznie mniejszej ilości niż batoniki czy czekolada. Mogą to być owoce suszone lub świeże, jednak warto pamiętać, że owoce też mogą mieć sporo kalorii! Jak zjemy 3 banany, to dostarczymy do organizmu więcej kalorii niż jak byśmy zjedli 3 kostki czekolady. Warto o tym pamiętać. Poza tym musimy testować różne rozwiązania, niektórzy jedzą warzywa, gdy odczuwają głód, a inni wafle ryżowe lub sucharki. Nie ma tutaj jednego rozwiązania, ważne żeby poszukać własnego.

Jedz regularnie, nie bądź głodny

Regularne spożywanie posiłków, powoduje że nie mamy zbyt dużych spadków energetycznych i przez co nie dopuszczamy naszego organizmu do stanu patologicznej potrzeby zjedzenia czegokolwiek, czyli najczęściej produktów bogatych w cukier. Ważne jest też picie wody, która w ograniczonym zakresie również zmniejsza uczucie głodu.

Dla wielu osób pożegnanie się ze słodyczami może być bardzo trudne – tym bardziej, jeżeli przyzwyczajały one swój organizm do ich jedzenia przez długi czas… Dlatego też warto zacząć ograniczać spożywanie słodyczy, aby na końcu swojej drogi całkowicie się z nimi pożegnać. Aby wiedzieć, na jakim “etapie” jesteś, możesz zapisywać sobie ile słodyczy zjadasz każdego dnia – dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować ich spożycie.

Marchewka zamiast cukru!

Jeżeli zdarza Ci się często sięgnąć po batonika, ponieważ masz go w zasięgu ręki, warto zacząć nosić przy sobie na przykład marchewkę lub jabłko. Są one słodkie, dzięki czemu pozwalają zaspokoić potrzebę “uzupełnienia” cukru.

Jedz “legalne” słodycze

Słodycze niezawierające cukru mogą wydawać się oksymoronem, jednak jest to możliwe! Jeśli zatem masz ochotę na słodką przekąskę, udaj się do cukierni, która specjalizuje się w przygotowywaniu zdrowych wypieków.

Nie chodź głodny

Kiedy jesteś głodny, masz większą ochotę na słodycze. Może to pchnąć Cię do tego, aby złamać swoje postanowienie i kupić sobie coś słodkiego na stacji benzynowej, kiosku czy w małym sklepie, który codziennie mijasz. Dbaj więc o to, by jeść posiłki regularnie i by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji.

Żuj gumę lub myj zęby

Miętowa guma do żucia (bez cukru!) może być dobrą pomocą, gdy rzucasz słodycze. Mięta zablokuje Twoje kubki smakowe, co pozwoli Ci powstrzymać się przed sięgnięciem po łakocie.

Jest wiele sposobów na zaprzestanie spożywania słodyczy. Mamy nadzieję, że któraś z powyższych metod pomoże Ci skończyć ze spożywaniem słodyczy w nadmiarze lub… w ogóle!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →