Sucha oraz wrażliwa skóra jest poważnym problemem dla wielu osób. Przypadłość ta często towarzyszy nam od lat. U niektórych pojawia się dopiero w okresie zimowym. Mróz, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach nie służą naszej cerze. Konieczna jest właściwa pielęgnacja twarzy. Oprócz kremów z filtrem stosowanych przez cały rok powinniśmy sięgnąć po kosmetyki nawilżające, regenerujące oraz odżywiające. Doskonale sprawdzą się także domowe sposoby na suchą, niekiedy łuszczącą się skórę twarzy.
Bardzo sucha skóra twarzy – co robić
Gdy nasza skóra twarzy jest bardzo sucha, wrażliwa, miejscami nawet łuszcząca się, konieczne jest ustalenie przyczyny. Powody suchej cery mogą być różne. Najpopularniejsze z nich to:
- niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy;
- choroby skórne tj. atopowe zapalenie skóry;
- niewłaściwe nawodnienie organizmu;
- dieta uboga w wartości odżywcze tj. witamina A, E oraz witaminy z grupy B;
- czynniki pogodowe tj. działanie promieni słonecznych, wiatr, mróz;
- zanieczyszczenie powietrza;
- kontakt z alergenami;
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach z niedostateczną wilgotnością powietrza.
Powstaje wówczas pytanie, co na suchą skórę twarzy. W zależności od tego, jaka jest przyczyna, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. W pielęgnacji suchej oraz wrażliwej skóry ogromną rolę odgrywa bowiem profilaktyka oraz właściwa pielęgnacja. W niektórych przypadkach konieczny jest kontakt ze specjalistą tj. kosmetolog, dermatolog lub alergolog.
Jak nawilżyć suchą skórę – domowe sposoby
Domowe sposoby na suchą i wrażliwą skórę to przede wszystkim profilaktyka. Polega ona na odpowiedniej diecie, leczeniu oraz właściwej pielęgnacji cery. Nie bez znaczenia jest środowisko, w którym przebywamy.
Sucha skóra twarzy – jaka dieta
Sucha skóra wymaga odpowiedniego nawodnienia oraz diety bogatej w tłuszcze omega 3 oraz witaminę A, E oraz witaminy z grypy B. Warto więc włączyć do swojej diety produkty tj.:
- zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, olej lniany);
- orzechy;
- ryby;
- jaja;
- sery, mleko, masło;
- podroby.
Problemy skórne – kontakt ze specjalistą tj. kosmetyczka, dermatolog lub alergolog
W razie alergii powinniśmy w miarę możliwości ograniczyć kontakt z alergenami. Najczęstsze alergeny to kurz oraz pyłki roślin. Pozbywamy się więc z mieszkania wyposażenia zbierającego kurz oraz zwracamy uwagę na czas wietrzenia mieszkania. Szczególnie duża ilość pyłków w powietrzu znajduje się z rana, wieczorem oraz w trakcie burzy. W przypadku podejrzenia jakichkolwiek chorób skórnych konieczny jest kontakt z lekarzem.
Problemy z suchą skórą twarzy – zanieczyszczone oraz suche powietrze
Jakość powietrza w mieszkaniu możemy poprawić za pomocą jonizatorów oraz nawilżaczy powietrza. Naturalnym jonizatorem powietrza są rośliny. Świetnie sprawdza się również lampa z soli himalajskiej. Nawilżacz powietrza mogą zastąpić pojemniki z wodą umieszczone nad kaloryferami. Ważne jest regularne wymienianie wody oraz utrzymanie ich w czystości. Wilgotne środowisko jest bowiem przyjazne dla powstawania grzyba oraz gromadzenia się bakterii. Powinniśmy unikać rozwieszania prania w pomieszczeniach, w których przebywamy. Detergenty używane podczas prania dostają się bowiem do powietrza, co może podrażniać skórę.
Wrażliwa oraz sucha skóra twarzy – naturalne kosmetyki
W pielęgnacji suchej oraz wrażliwej skóry twarzy pomocne mogą okazać się naturalne kosmetyki. Powinny one być bogate w składniki odżywcze tj. witaminy oraz minerały. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty do pielęgnacji cery oraz całego ciała. Mogą one zawierać składniki tj.:
- olej arganowy;
- olej kokosowy;
- olej z awokado;
- olej z migdałów;
- masło kakaowe;
- masło shea;
- witamina E;
- kofeinę;
- ekstrakt z lawendy;
- ekstrakt z cytryny;
- śluz ślimaka.
Powinniśmy natomiast unikać kosmetyków mających w składzie:
- alkohol
- aluminium
- oleje mineralne
- parabeny
- silikon
- SLS.
Wiele składników występujących w naturalnych kosmetykach posiadamy również w domu. Domowe sposoby na suchą skórę są więc w zasięgu każdego z nas.
Bardzo sucha skóra twarzy – domowe sposoby
Dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na suchą skórę twarzy. Są one nie tylko niezwykle skuteczne, ale i tanie. Oto trzy z nich!
Domowe sposoby na suchą i wrażliwą cerę – jak zrobić tonik do twarzy
Przemywanie twarzy tonikiem to nieodzowny element codziennej pielęgnacji cery. Możemy wykorzystać do niego ogólnodostępne produkty. Tonik ryżowy to niezwykle skuteczny domowy sposób na suchą i wrażliwą skórę! W tym celu brązowy ryż zalewamy przegotowaną, ciepłą wodą i odstawiamy na bok na kilka godzin. Wody powinno być dwa razy tyle, co ryżu. Składniki mieszamy co jakiś czas. Woda ryżowa do przemywania twarzy jest gotowa, gdy zrobi się lekko mętna. Przelewamy ją wówczas do małego słoiczka i przechowujemy w lodówce. Stosujemy ją, jak zwykły tonik do twarzy. Ryżowy tonik nawilży naszą skórę, odżywi oraz ładnie ją rozświetli.
Domowe sposoby na nawilżenie twarzy – maseczka nawilżająca na suchą cerę
Pielęgnację cery za pomocą wody ryżowej możemy uzupełnić maseczką z twarogu oraz miodu. Potrzebny będzie nam do tego dobrej jakości twaróg oraz prawdziwy miód. Jeśli do dyspozycji mamy scukrzony miód, możemy go lekko podgrzać do temperatury nie większej niż czterdzieści stopni. Następnie twaróg mieszamy z miodem w proporcjach 2:1 do powstania jednolitej papki. Maseczkę z twarogu nakładamy na twarz i pozostawiamy na 20 minut. Następnie usuwamy ją delikatnie za pomocą wody oraz delikatnej gąbeczki.
Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby z wykorzystaniem płatków owsianych, jogurtu oraz miodu
Łuszcząca się skóra twarzy to bardzo dotkliwy problem. Pojawia się uczucie ściągnięcia skóry, swąd oraz pieczenie. Dodatkowo nie wygląda to estetycznie. Doskonałą metodą na łuszczącą się skórę twarzy jest maseczka z jogurtu naturalnego, płatków owsianych oraz miodu. Zawiera ona substancje odżywcze tj. witaminę E, witaminy z grupy B, magnez, selen, cynk, miedź oraz żelazo. Dwie łyżki jogurtu mieszamy z dwoma łyżkami płatków owsianych i odkładamy na kilka godzin pod przykryciem. Następnie dodajemy łyżeczkę miodu. Maseczkę nakładamy na twarz na 15-20 minut.
Jeśli mamy problemy ze suchą skórą, możemy sięgnąć zarówno po naturalne kosmetyki, jak i domowe sposoby, które bardzo często są o wiele tańsze. Dobrym rozwiązaniem jest ich naprzemienne stosowanie.