floating

Floating – co to jest i jakie są przeciwwskazania do kapsuły izolacji sensorycznej

Czy istnieje sposób, aby wprowadzić swoje ciało w stan nieważkości, tak aby poczuć się całkowicie zrelaksowanym zarówno psychicznie, jak i fizycznie? Okazuje się, że tak! Kiedy jednak nie możesz tego zrobić w domu, warto raz na jakiś czas zafundować sobie sesję floatingową.

Co to jest floating?


Podczas floatingu unosisz się na powierzchni wody tracąc efekt grawitacji, tak jak w stanie nieważkości. Utrzymujesz się na wodzie, co jest prawie niemożliwe. Dlatego pojawia się rozluźnienie mięśni, a uczucie izolacji, zamknięcia w kapsule jest nieco puste, dając wrażenie przebywania w innym czasie. W szczególności sesje floatingowe pozwalają na jednoczesne odprężenie ciała i mózgu. Nie ma się czym martwić, a jednocześnie następuje głęboki relaks. Obiekt pływający nazywany jest wodą izolowaną. Poprzez usunięcie ponad 90 procent bodźców sensorycznych, obie części mózgu są połączone, co zwiększa pojemność mózgu. Również mózg przechodzi ze stanu, można powiedzieć, że aktywnego, do stanu, który nie ma sensu. Następuje zatem wyrażenie nieemocjonalności, czyli wyizolowanie pełnego bodźca. Kapsuła Sensoryczna to świetne miejsce dla osób z bólami pleców, mięśni i stawów. Duża zawartość soli wpływa również korzystnie na przemianę materii, redukcję cellulitu i procesy odchudzania. Sesja floatingowa pomaga również w przypadku przewlekłego stresu. Podczas zabiegu wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które pozytywnie wpływają na nastrój, zauważalna jest również poprawa koncentracji. Pomaga to również w walce z depresją.

Time floating można porównać do medytacji. Pozwala bowiem na uzyskanie idealnej harmonii między ciałem a umysłem.

Badania pokazują, że w ciągu jednej godziny floatingu umysł i ciało regenerują się w taki sam sposób, jak podczas czterech godzin snu! Sama terapia pomaga również poprawić jakość snu. Przeciwwskazania do sesji floatingowych
Jak wszystkie zabiegi relaksacyjne i lecznicze, istnieje również kilka przeciwwskazań do floatingu, takich jak pierwszy trymestr ciąży. Z pewnością jednak ten sposób regeneracji organizmu docenią matki w drugim lub trzecim trymestrze ciąży!

Izolacja sensoryczna jest niewskazana podczas menstruacji. Pływania należy też unikać, jeśli skóra jest podrażniona i obolała, ponieważ kontakt ze słoną wodą może być bolesny i zwiększać stan zapalny. Barierą jest również faktura skóry. Osoby z zapaleniem ucha środkowego, chorobami psychicznymi, nowotworami i osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny unikać pięciu sesji na wodzie.

 

Historia floatingu


Twórcą floatingu jest amerykański psychiatra – dr John C. Lilly (1915 – 2001). Zaczął on wykorzystywać tę metodę do prowadzenia szeroko zakrojonych badań nad ludzką świadomością w 1950 roku. Przez długi czas temat floatingu był znany tylko wąskim naukowcom. W 1980 roku Kapsuła stała się jednym z głównych elementów filmu „Altered States of Consciousness”, w którym pokazano antropologa badającego wpływ substancji halucynogennych na siebie w takiej kapsule . Od tego czasu pływający strąk stał się znanym elementem w świadomości popkulturowej. Nawet artyści pracowali nad różnymi projektami, ale dla zwykłych zjadaczy chleba, pływająca kapsuła jest nadal niespotykana.


Dla kogo floating?


Floating jest dla każdego, kto nie potrafi znaleźć sposobu na prawidłowy relaks i odprężenie. Podczas floatingu wszystkie rozpraszacze są całkowicie odcięte. Co najważniejsze, aby cieszyć się sesją floatingową, wcale nie trzeba umieć pływać, ponieważ nie jest możliwe pływanie w małej wodzie, która – Przyciąga dzięki silnemu zasoleniu.

Jak wygląda sesja floatingowa?


Terapia floatingowa odbywa się w dobrze wyposażonym pomieszczeniu. Jest to kapsuła floatingowa (kapsuła drenażowa, kabina floatingowa,kapsuła wodna, kapsuła deprywacyjna – kilka nazw opisuje to nowoczesne urządzenie), która jest prawie całkowicie wygłuszona i zaciemniona. Podczas sesji uczestnikowi odtwarzana jest muzyka relaksacyjna, która ma pomóc mu się wyciszyć. W kapsule floatingowej ciało unosi się w 30 cm głębokiej wodzie, do której dodaje się roztwór soli Epsom (siarczan magnezu). Woda ma temperaturę 35 stopni Celsjusza, co czyni ją niemal temperaturą ciała, więc kontakt z wodą jest niemal nieodczuwalny, dając uczucie lewitacji i całkowicie niwelując jakąkolwiek stymulację. Jeśli nie przeszkadza Ci przebywanie w całkowitej ciemności to kapsula floatingowa umożliwia na całkowite zgaszenie światła, aby szybko wprowadzić Cię w stan spoczynku i odciąć od wszelkich bodźców zewnętrznych.



Jak mogę się przygotować?


Spędzanie czasu na floatingu nie wymaga specjalnych przygotowań. W zasadzie nie różni się od wizyty nad jeziorem. Wystarczy zabrać ze sobą strój kąpielowy (kąpielówki), klapki, ręczniki i środki czystości (na przykład żel pod prysznic). W zależności od struktury, czasami pokój z domkiem i łazienką jest zamknięty i dostępny tylko dla pływającego klienta, więc nie ma potrzeby posiadania stroju kąpielowego. . Przed skorzystaniem z usługi zaleca się nie spożywać ciężkich potraw i odłożyć picie alkoholu i innych rzeczy, które mogą spowodować dezorientację. Ponieważ podczas zabiegu ciało ma kontakt ze słoną wodą, wskazane jest zachowanie minimum dwóch dni po goleniu lub woskowaniu.

Kapsuła floating przeciwwskazania dla użytkownika


Stosowanie kabiny izolacji sensorycznej ma niewiele przeciwwskazań i wydaje się rozsądne. Po pierwsze komora z wodą powinna być użytkowana przez osoby bez uszkodzeń skóry (rany, otwarte rany, w tym rany pooperacyjne, otarcia) oraz nowotworami skóry. Również osoby cierpiące na ciężkie choroby psychiczne (psychoza, depresja), epileptycy nie powinni przebywać sami w takich przestrzeniach. Choroby wszelkiego rodzaju wydają się być naturalną barierą. Należy zachować unikanie przed sesją wszelkiego rodzaju toksycznych używek (w tym alkoholu). W przypadku kobiet nie zaleca się pływania podczas menstruacji lub wczesnej ciąży. Każda kabina floatingu posiada drzwi, za pomocą których użytkownik sesji floatingowej może odizolować się od świata zewnętrznego.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →