Mówiąc o zmianie wystroju pomieszczenia mamy na myśli raczej gruntowny remont – zrywanie parkietu, drapanie farby, zakup nowych mebli i dekoracji. Tymczasem do odświeżenia wyglądu wnętrza nie potrzeba wiele. Umiejętnie dobrane detale potrafią nadać pokojowi zupełnie innego charakteru. Warto mieć tę prawidłowość na uwadze już na etapie projektowania wnętrz – im bardziej uniwersalny ich wydźwięk, tym łatwiej dokonać okresowych modyfikacji gdy dany look nam się znudzi. Wśród drobiazgów mających niezwykły potencjał dekoracyjny, wymienić należy gałki meblowe. Czym się kierować, dokonując wyboru? Jaki materiał wykonania i kształt będzie pasował do danej przestrzeni? O czym pamiętać pod względem technicznym?
Materiał wykonania – uchwyty pasujące do pomieszczenia
Ogromne znaczenie ma materiał, z jakiego wykonane są uchwyty do mebli. Mamy pod tym względem co najmniej kilka ewentualności, które podlegają dalszym podziałom na podkategorie.
W pierwszej kolejności warto rozważyć gałki meblowe wykonane z metali. Odznaczają się one największą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, mogą zatem w niezmienionej formie służyć przez wiele lat. Ich konserwacja jest prosta, możliwa jest nawet dezynfekcja. Metal jest wyjątkowo uniwersalny – pasuje do różnego rodzaju pomieszczeń. Skomponuje się doskonale z wystrojem rustykalnym, będzie perfekcyjnie pasował do wnętrza nowoczesnego i loftowego. Wśród metali ma do wyboru m.in. aluminium i jego stopy, miedź, mosiądz czy stal nierdzewną.
Drugą grupę stanowią ceramiczne uchwyty meblowe. Często są one malowane na wyraziste wzory, które współgrają zwłaszcza z pokojami w stylu retro i vintage, zwłaszcza tymi bazującymi na nurcie folklorystycznym. Z kolei szklane uchwyty meblowe, ciosane na kształt kryształu, zarezerwowane są dla wnętrz glamour.
Najrzadziej spotyka się gałki meblowe drewniane, dające rozległe możliwości kompozycyjne, ale wymagające specjalistycznych środków do pielęgnacji. Fabrycznie najczęściej montowane są natomiast uchwyty z tworzyw sztucznych, łatwe w obróbce i tanie w produkcji.
Sposób montażu – uchwyt do każdego mebla
Nasza wyobraźnia aranżacyjna jest niemal nieograniczona. Jedyną barierą jest sposób montażu uchwytu meblowego – musi on przecież pasować do mebla.
Wyróżniamy kilka podstawowych typów uchwytów meblowych pod względem sposobu montażu. Gałki są jednopunktowe, osadzone na jednej śrubie. Uchwyty podłużne pionowe i poziome przeważnie wymagają wykonania w meblu dwóch otworów. Ciekawym połączeniem gałek i uchwytów podłużnych są T-bary, zwiększające opcje ich przytwierdzenia do mebla. Najbardziej minimalistyczne są z kolei uchwyty krawędziowe, montowane u góry lub z boku. W zależności od wybranego modelu, mogą one być praktycznie niewidoczne, dzięki czemu fronty mebli tworzą niezakłóconą płaszczyznę. Rozwiązaniem łączącym gałkę i uchwyt krawędziowy jest uchwyt muszlowy. Najtrudniejszy jest montaż uchwytów wpuszczanych w meble. W zależności od sposobu montażu, można uzyskać bardzo różnorodny efekt wizualny.
Uchwyty w różnym stylu – designerski dodatek
Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo uchwytów meblowych, komponujących się z każdym możliwym stylem wnętrzarskim. Do wnętrz minimalistycznych pasują przede wszystkim uchwyty metalowe krawędziowe i podłużne, przy czym w eleganckiej przestrzeni lepiej sprawdzi się mosiądz a w użytkowej – gałka chromowana lub niklowana.
Oldschoolowy wystrój daje sporą dowolność. Możemy zastosować gałki metalowe, ale też ceramiczne, drewniane a nawet kompozytowe, o różnym sposobie montażu, dostępne w rozmaitych kształtach i kolorach.
Stylizowane, charakterystyczne wnętrza, wymagają bardzo przemyślanego doboru gałek meblowych. Szklane nie będą pasować do stylu skandynawskiego a zdobne, kolorowe gałki nie sprawdzą się w pokoju loftowym.
Czy taki detal jak gałka do mebli naprawdę może zmienić cokolwiek w postrzeganiu pomieszczenia? Aby się o tym przekonać, wystarczy prosty eksperyment. Zakryj aktualnie podsiadane gałki do mebli fragmentem kolorowej folii, chropowatego kartonu albo innym materiałem, który diametralnie zmodyfikuje ich wygląd. Następnie przyjrzyj się meblom – z bliska i z pewnej odległości. Oceń także wygląd całego pomieszczenia. Poproś o wyrażenie swojego zdania domowników i przyjaciół. Szybko docenisz ogromny wpływ, jaki mają uchwyty meblowe na ogólny look pokoju. Teraz pozostaje tylko wybrać i zamówić te, które najbardziej ci się podobają i będą najlepiej pasować do pomieszczenia.