Dom opieki to miejsce, w którym wysoka jakość świadczonych usług ma szczególne znaczenie. Zależy od niej dobrostan pacjentów – również tych, którym nie pozostało już wiele czasu oraz tych, którzy nie mogą liczyć na żadne wsparcie ze strony rodziny. Seniorzy przebywający pod opieką instytucji często cierpią z powodu całego szeregu dolegliwości. Niezależnie od tego, czy pacjenci są w pełni władz umysłowych, czy też nawet nie są świadomi otaczającej ich rzeczywistości i własnego stanu, obowiązkiem pracowników i zarządców domu opieki jest zapewnienie podopiecznym godnego życia, zapewniając im maksimum komfortu i minimalizując ich cierpienia. Sprawdź, jakich pięciu podstawowych produktów medycznych nigdy nie powinno zabraknąć w domu opieki.
Jednorazowe prześcieradła i podkłady
Wielu seniorów ma problemy z kontrolowaniem swoich potrzeb fizjologicznych. Osoby leżące wymagają natomiast wykonywania części czynności pielęgnacyjnych bezpośrednio w łóżku. Niestety kontakt z wodą, środkami myjącymi czy płynami ustrojowymi oznacza konieczność zmiany pościeli. Aby zaoszczędzić czas i środki, a także uniknąć niekomfortowych sytuacji, warto zaopatrzyć się w zapas jednorazowych podkładów i prześcieradeł. W razie zabrudzenia, wystarczy zmienić podkład, bez konieczności nieustannego prania tekstyliów. Produkty z tej kategorii, jak i inne artykuły niezbędne w domu opieki, znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/WYPOSAZENIE-GABINETOW-I-SZPITALI/264.
Produkty higieniczne
Dla części podopiecznych problematyczne może być załatwianie potrzeb fizjologicznych. Osoby, które nie kontrolują czynności wydalniczych, powinny mieć zapewniony stały dostęp do artykułów takich jak pieluchy czy pieluchomajtki, dzięki którym możliwe jest funkcjonowanie bez obawy zanieczyszczenia się. W przypadku seniorów leżących ale świadomych, sprawdzają się natomiast dyskretne baseny i kaczki. Jeśli problem z mikcją ma podłoże fizjologiczne, w domu opieki powinien się znajdować zapas artykułów do cewnikowania.
Środki opatrunkowe
Plastry i opatrunki to podstawa każdej apteczki pierwszej pomocy. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów opieki, zwłaszcza że skóra seniorów jest szczególnie wrażliwa, cienka i podatna na uszkodzenia. Niezbędne jest zatem posiadanie pod ręką zapasu opatrunków w różnych rozmiarach, a także gazików jałowych i niejałowych oraz bandaży. W domu opieki częściej zachodzi także potrzeba korzystania z opatrunków specjalistycznych, np. tych służących do opatrywania odleżyn i innych trudno gojących się ran.
Artykuły do mycia i pielęgnacji ciała
Niezależnie od tego, czy senior sam dba o swoją higienę, czy też korzysta w tym zakresie ze wsparcia pracowników domu opieki, powinien on mieć dostęp do specjalistycznych kosmetyków, odpowiednich dla skóry wrażliwej. Najlepszym wyborem są naturalne mydła, żele do mycia i szampony, pozbawione sztucznych barwników i aromatów. Do natłuszczania, nawilżania i odżywiania skóry po kąpieli sprawdzają się natomiast balsamy przeznaczone dla skóry bardzo suchej, wrażliwej i atopowej.
Sprzęt do podawania leków
Większość rezydentów domu opieki to osoby cierpiące na różnego typu schorzenia. Należy więc przygotować się na podawanie leków, zwłaszcza w postaci wlewów podskórnych i domięśniowych. Na stanie domu opieki powinny zatem znajdować się strzykawki i igły w różnych rozmiarach, w tym insulinówki. W przypadku terapii wziewnych niezastąpionym urządzeniem jest natomiast nebulizator.
Wymienione artykuły to tylko podstawa. Do funkcjonowania domu opieki potrzebnych jest znacznie więcej zróżnicowanych produktów medycznych. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim urządzenia służące do monitorowania stanu pacjentów – od wag i termometrów po glukometry, pulsoksymetry i ciśnieniomierze. Część podopiecznych może wymagać również zaawansowanych terapii i urządzeń. W zależności od ich potrzeb, na wyposażeniu domu opieki może znaleźć się np. zestaw ambu, respirator czy ssak medyczny. Chorzy seniorzy w większości przyjmują leki, których zapas musi się znajdować w magazynie. Osobną kategorią artykułów są te, za pomocą których osoby starsze, cierpiące na zwyrodnienia i schorzenia kręgosłupa czy kończyn, mogą zachować przynajmniej częściową ruchomość – tj. wózki inwalidzkie, balkoniki, kule czy laski. Tak naprawdę lista artykułów niezbędnych w domu opieki nie stanowi zamkniętego katalogu – wymaga ona uzupełniania o konkretne produkty zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych podopiecznych.