9 grudnia 2023
trening siłowy w domu

Sporty w domu – jakie sporty można uprawiać w domu?

Aktywność fizyczna to obok prawidłowego odżywiania element niezbędny do utrzymania zdrowego stylu życia. Ćwiczenia wpływają pozytywnie nie tylko na wygląd, ale również samopoczucie oraz funkcjonowanie całego organizmu. Dobrym pomysłem jest sport na świeżym powietrzu. Niekiedy jednak warunki atmosferyczne nie pozwalają na swobodne bieganie czy jazdę na rowerze. Nie każdy też może pozwolić sobie na wizyty na siłowni. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będą ćwiczenia domowe. Jakie sporty można uprawiać w domu?

Ćwiczenia z ciężarem własnego ciała

Sport w domu często nie wydaje się tak atrakcyjny, jak treningi na siłowni bądź w plenerze. Aby więc nie ćwiczyć na siłę, tylko odczuwać radość z ruszania się warto wybrać aktywność dostosowaną do swoich możliwości oraz potrzeb. Jakie sporty uprawiać w domu, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z treningiem? Na początek odpowiednie będą ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. Jeśli nie wiemy, jak powinien wyglądać prawidłowo skomponowany trening, warto skorzystać z materiałów dostępnych w sieci. Internetowe treningi pomogą w opanowaniu prawidłowej techniki ćwiczeń oraz zaangażowaniu do pracy mięśni całego ciała. Wraz z poprawą kondycji oraz wzrostem wytrzymałości warto włączyć do treningu gumy mini band. Dodatkowy opór pozwoli na zwiększenie elastyczności stawów oraz jeszcze lepszą pracę mięśni. 

Trening cardio

Sporty, które można uprawiać w domu to również treningi wydolnościowe (cardio). Celem ćwiczeń tego typu jest pobudzenie serca do wzmożonej pracy. Regularnie wykonywane cardio wpływa na polepszenie samopoczucia, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia oraz przyspiesza metabolizm. Nic więc dziwnego, że ćwiczenia te polecane są osobom chcącym zgubić zbędne kilogramy. Jakie sporty w domu będą najlepszą formą cardio? Doskonale sprawdzi się sprzęt, który ma wiele osób, a więc rowerek stacjonarny. Trening na rowerku może być zarówno bardzo intensywny, jak i odprężający. Spokojne pedałowanie można bowiem połączyć z ulubionym serialem czy książką. Osoby posiadające więcej miejsca w pomieszczeniach mogą włączyć do swoich treningów również skakankę. Różne kombinacje przeskoków potrafią mocno zmęczyć i znacznie poprawić wytrzymałość organizmu. Wydolnościowe sporty do uprawiania w domu to także wchodzenie (wbieganie) po schodach z różną intensywnością, ćwiczenia na stepperze czy orbitreku.

Zumba i inne formy tańca

Ciekawe sporty w domu to również wszelakie formy tańca. Obecnie istnieje sporo możliwości, które pozwalają na samodzielną naukę. Nie wszystkie osoby kochające muzykę oraz poruszanie się w jej rytmie mają bowiem możliwości uczęszczania na zajęcia taneczne. Niezwykle popularne zajęcia zumby dostępne są już na wielu platformach. Z tutoriali zamieszczanych w internecie można nauczyć się również podstawowych kroków salsy, rumby czy innych tańców towarzyskich. Regularny taniec pomaga spalić zbędne kilogramy oraz wysmuklić sylwetkę. Przede wszystkim przynosi jednak mnóstwo radości.

Joga

Doskonałym sposobem dbania o ciało, ale również… umysł jest joga. Jeszcze do niedawna, aby ją praktykować niezbędne było uczęszczanie na zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Obecnie z powodzeniem można uprawiać ten sport w domu. Z pomocą i tutaj przyjdą filmy instruktażowe dostępne w sieci. Znaleźć można zarówno zestawy dla początkujących, jak i osób, które już miały styczność z takim treningiem. Joga nie tylko pozytywnie wpływa na sylwetkę, ale również pomaga niwelować wiele dolegliwości bólowych w obrębie pleców, kolan czy karku. Treningi tego typu zwiększają świadomość odnośnie własnego ciała i pozwalają głęboko się zrelaksować. Polecane są więc zwłaszcza osobom, które na co dzień żyją w biegu i zmagają się z wieloma stresowymi sytuacjami. 

Trening siłowy

ćwiczenia siłowe w domu
Trening siłowy na macie

Trening siłowy zyskuje coraz większą popularność. Na ćwiczenia z obciążeniem decydują się już nie tylko mężczyźni, ale również spora liczba kobiet. W dzisiejszym zabieganym świecie nie każdy jednak ma czas, aby regularnie uczęszczać na siłownie. Na szczęście obecnie nie ma przeszkód, aby uprawiać ten sport w domu. Oczywiście niezbędne jest do tego odpowiednie obciążenie, jednak nie należy obawiać się ogromnych wydatków. Do wykonania efektywnego treningu siłowego wystarczą bowiem hantle czy kettle, które znajdziemy w wielu sklepach w naprawdę rozsądnej cenie. Dodatkowe obciążenia można również kupować stopniowo, wraz z progresem treningowym. Niezależnie od użytego sprzętu, zdecydowanie warto regularnie wykonywać ćwiczenia z obciążeniem. Pozwalają one bowiem pobudzić do pracy mięśnie całego ciała, pozytywnie wpływają na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, kształtują sylwetkę oraz zwiększają kondycję i wytrzymałość organizmu. Trening z obciążeniem znacząco wpływa również na wygląd skóry, zmniejszając jej nierówności. Jest to korzyść zwłaszcza dla kobiet zmagających się z cellulitem. 

Stretching (rozciąganie)

Wśród odpowiedzi na pytanie, jakie sporty można uprawiać w domu, nie powinno zabraknąć rozciągania. Popularny stretching, choć często pomijany, jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich grup mięśniowych. Powinien być on regularnie wykonywany jako rozgrzewka oraz sposób na złapanie oddechu po innej formie treningu, jednak raz na jakiś czas warto potraktować go jako osobny trening. Dłuższe i regularnie wykonywane rozciąganie pozwala na utrzymanie odpowiedniej elastyczności i długości mięśni. W konsekwencji przekłada się to na zwiększenie sprawności organizmu oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Jak widać sporty w domu, mogą być naprawdę różnorodne. Zastanawiając się nad formą treningu odpowiednią dla siebie, warto kierować się przede wszystkim celem, jaki chcemy uzyskać oraz własnymi preferencjami. Wówczas treningi będziemy wykonywać z czystą przyjemnością. 

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →