8 grudnia 2024
urodziny dziecka

Urodziny dziecka w domu – jak zorganizować, pomysły i inspiracje

Urodziny dziecka to fantastyczna okazja, by wykazać się kreatywnością i znajomością potrzeb oraz zainteresowań potomka. Bez względu na rozmach prawdopodobnie ich organizacja we własnym mieszkaniu wyjdzie taniej niż w restauracji. Jak zorganizować urodziny dziecka w domu? Jakie przyjęcie urodzinowe dla dzieci zapadnie im głęboko w pamięć? Podpowiadamy!

Na początek – lista gości

Organizowanie urodzin dla dzieci to niezła frajda, choć wymaga również sporo pracy. W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, czy impreza będzie tylko dla dzieci, czy dla dzieci i ich rodziców? To pozwoli Ci oszacować liczbę gości. Następnie ustal wraz ze swoim maluchem, kogo chce zaprosić. To istotne – to jego przyjęcie urodzinowe, więc ma je spędzić w wymarzony sposób w otoczeniu ludzi, które lubi. Nie zapraszajcie nikogo, bo „tak wypada”. Dziecko może się wtedy źle czuć i gorzej bawić, bo będzie czuło się zmuszone do interakcji z kimś, za kim nie przepada.

Gdy lista gości gotowa pojawiają się kolejne pytania: co podasz na stół i czy posiłki przygotujesz samodzielnie czy zamówisz catering? Opcja gotowania w domu jest zdecydowanie tańsza, ale bardziej pracochłonna, więc jeśli nie dysponujesz czasem – zdecyduj się, aby ktoś wykonał za Ciebie tę pracę. Oczywiście to fajnie, jeśli mama (lub tata) ugotuje coś pysznego, upiecze tort, ale nie każdy ma zdolności kulinarne i nie każdy musi lubić to robić. W trakcie przyjęcia urodzinowego dla dzieci lepiej być wypoczętym i pełnym sił niż wymęczonym szykowaniem jedzenia do późnej nocy!

Menu powinno być proste i dostosowane do tego, co lubią jeść dzieci. Wyrafinowane potrawy raczej nie spełnią oczekiwań maluchów i nie trafią w ich gust. Zdecyduj się na sprawdzone i pyszne (choć niekoniecznie bardzo zdrowe) potrawy: frytki z batatów, banany w gorzkiej czekoladzie, naleśniki, paluszki rybne albo nuggetsy, to raczej posiłki, które zje każde dziecko. Oczywiście weź pod uwagę ewentualne alergie i postaraj się przygotować coś, co nie zaszkodzi uczulonemu dziecku. A co do picia? Przede wszystkim niegazowana woda. Możesz również postawić na stole domowej roboty kompot czy lemoniadę. Uważaj za to na gorące napoje – w czasie zabawy dzieci mogą strącić kubek i oblać się wrzątkiem.

Ustalając jadłospis weź pod uwagę miejsce, w którym dzieci będą spożywać posiłki i przekąski. Postaraj się, aby zabezpieczyć pobliskie meble i powierzchnie przed zabrudzeniami. Małe ubrudzone czekoladą rączki są słodkie, ale niekoniecznie na ścianie. Dywan najlepiej zwiń i schowaj, kanapę przykryj kocem, a na ścianach przyklej dekoracje, których nie będzie szkoda potem wyrzucić. 

Jak zorganizować urodziny dziecka w domu – pomysły

Menu i lista gości – gotowe. Teraz przygotujcie z dzieckiem zaproszenia. Możecie kupić gotowe, ale świetnym spędzeniem wspólnego czasu będzie samodzielne przygotowanie zaproszeń. Jeśli dziecko nie umie jeszcze pisać, niech zajmie się oprawą graficzną i przygotuje rysunki, a Ty naniesiesz tekst. Połączycie przyjemne z pożytecznym, bo poza rodzinną rozrywką zapewnisz swojej pociesze również ćwiczenia małej motoryki, koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej. 

przyjęcie urodzinowe dziecka
Przyjęcie urodzinowe – bawiące się dzieci

Najważniejszy jest plan!

Gdy zaproszenia zostały rozdane, pora na scenariusz na urodziny dziecka. Stwórz w miarę szczegółowy plan, w którym uwzględnisz:

  • godzinę rozpoczęcia i zakończenia przyjęcia urodzinowego dla dzieci – taką informację warto umieścić na zaproszeniach, dzięki temu rodzice będą wiedzieć, o której godzinie impreza się kończy i o której odebrać dziecko (o ile nie byli również zaproszeni);
  • czas i miejsce posiłków (w tym okoliczności podania tortu);
  • gry i zabawy – dostosowane do maluchów i przestrzeni, jaką dysponujesz; jeśli dzieci się dobrze znają, lubią, a ich wiek pozwala na zabawę bez czujnego i nieprzerwanego spojrzenia rodzica, to prawdopodobnie będą sami wymyślać sposób spędzania czasu. Jednak młodszym smykom lepiej przygotować i podrzucać na bieżąco kolejne pomysły. Jedną z opcji jest zatrudnienie profesjonalnego animatora, ale jeśli masz predyspozycje i chęci, to sam świetnie sobie poradzisz z tym zadaniem;
  • miejsce i czas rozpakowywania prezentów;
  • temat imprezy – dzieciaki mają różne zainteresowania i w zależności od wieku, co innego im się podoba i w co innego chcą się bawić. Weź pod uwagę to, czym przede wszystkim interesuje się solenizant. Jeśli urodziny dziecka wiążą się z przebraniem, należy taką informację zawrzeć również w zaproszeniu;
  • dekoracje – balony i serpentyny potrafią odmienić każde wnętrze, a jeśli impreza jest tematyczna, możesz pokusić się również o dekoracje na ścianach i meblach (np. na pirackie przyjęcie – wytnij z niebieskiego brystolu fale i przymocuj do ścian; na księżniczkowe – zadbaj o dużą ilość miłych poduszek, kuferek z biżuterią czy materiałami, z których można zrobić piękne kreacje).

Ustalając pomieszczenie, w którym odbywać się będzie przyjęcie urodzinowe dla dzieci, weź pod uwagę ich bezpieczeństwo – usuń wszelkie zbędne przedmioty i meble, zabezpiecz ostre kanty. 

Samodzielne organizowanie urodzin dla dzieci – plusy i minusy

Wszystko to powyżej brzmi skomplikowanie? Urodziny dziecka w domu wcale takie nie są! Szczególnie jeśli do pomocy zaprosisz całą rodzinę. Ich ogromną zaletą jest to, że to Ty decydujesz, kiedy odbędzie się przyjęcie urodzinowe dla dziecka, jak będzie wyglądało, ile będzie trwało. Ponadto jesteś w stanie zrobić je po kosztach, jeśli dokładnie wszystko przemyślisz i będziesz mieć czas na zapoznanie się z ofertą sklepów (zdecydujesz, czy kupujesz gotowe dekoracje czy robicie je samodzielnie; czy korzystacie z naczyń, które masz w domu czy kupujesz specjalne papierowe kubeczki i talerzyki, etc.).

Ich podstawowym minusem jest konieczność zaangażowania się i poświęcenia czasu. Część obowiązków możesz scedować na innych (np. zamówić animatora), ale pewnie nie wszystko. No i kto posprząta, gdy impreza już dobiegnie końca? Trzeba również uważać na zakupach, bo chęć zrobienia magicznych dekoracji lub postawienia na stole ogromnej ilości smakołyków może szybko zakończyć się przekroczeniem budżetu.

Zaufaj dziecku

Zbliżają się urodziny dziecka? Pomysły weź od niego. Szczególnie jeśli chcesz urządzić urodziny 6 latka w domu. Dziecko w takim wieku już dokładnie powie, jakie są jego wymarzone urodziny, co chciałby dostać, z kim spędzić czas. Z pewnością chętnie zaangażuje się w przygotowania (no, chyba że chcesz zrobić przyjęcie niespodziankę). Zaufaj swojemu maluchowi, on nie potrzebuje urodzin idealnych, tylko dopasowanych do siebie. 

Teraz, gdy już wiesz, co wziąć pod uwagę możesz ze spokojem zabrać się za organizowanie przyjęcia urodzinowego dla dziecka. Na pewno będzie udane!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →