22 lutego 2024
jakwybracsztucceabybylyeleganckieifunkcjonalne_

Jak wybrać sztućce, aby były eleganckie i funkcjonalne?

Sztućce to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Jednak choć wszyscy korzystają z nich na co dzień, zazwyczaj nie poświęca się im wiele uwagi. Tymczasem warto pamiętać o tym, że niewłaściwie dobrane widelce, noże i łyżki mogą przysparzać trudności w codziennym użytkowaniu, a także źle komponować się z wystrojem kuchni czy jadalni. Jak zatem wybrać sztućce, by były one zarówno eleganckie, jak i funkcjonalne? Między innymi na to pytanie odpowiadamy właśnie w poniższym artykule.

Zestaw sztućców – co powinien zawierać?

Kiedy poruszany jest temat funkcjonalności zestawu sztućców, należy zastanowić się nad tym, co w ogóle powinien zawierać taki praktyczny komplet. Najprostszy, podstawowy zestaw sztućców powinien być wyposażony w następujące przyrządy:

  • widelec stołowy – czyli standardowy widelec z czterema zębami
  • łyżka stołowa – większa łyżka przeznaczona do jedzenia zup i kremów,
  • nóż stołowy – nóż taki ma stępione ostrze i jest przeznaczony do krojenia przygotowanej już żywności,
  • łyżeczka do kawy – jest to mała łyżeczka do mieszania kawy czy herbaty, często stosowana także do spożywania ciast, deserów i lodów.

Podstawowy zestaw sztućców zamyka się właśnie w tych czterech wskazanych przyrządach. W bardziej rozbudowanym wariancie może on zawierać dodatkowo takie sztućce jak mniejszy widelczyk do ciast z trzema zębami czy specjalne sztućce do ryb, makaronów czy steków. Wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji domowników.

Kupujemy sztućce – na co należy zwrócić uwagę?

Wiedząc, co chcesz mieć w swoim komplecie sztućców, możesz przystąpić do poszukiwania odpowiedniego zestawu. Przedtem warto jednak jeszcze określić orientacyjną kwotę, jaką zamierzasz wydać – warto bowiem mieć świadomość tego, że obecnie w sklepach można znaleźć zarówno komplety za kilkadziesiąt złotych, jak i takie, które kosztują kilkaset, a nawet ponad tysiąc złotych. Najważniejsze aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając sztućce do domu, to:

  • materiał wykonania – wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ kiepskiej jakości sztućce bardzo szybko mogą zacząć się odkształcać i wyginać. Najbezpieczniejszym wyborem są sztućce wykonane ze stali nierdzewnej 18/10, która jest odporna na zarysowania i wytrzymała. Dodatkowo nadaje się do mycia w zmywarce, czego nie można powiedzieć o widelcach, nożach i łyżkach wyposażonych w drewniane rękojeści;
  • design sztućców – zasadniczo sztućce możemy podzielić na minimalistyczne, czyli proste, pozbawione wszelkich ozdobników, oraz ozdobne – wyróżniające się bardziej finezyjnym kształtem i ornamentami. Te pierwsze lepiej będą pasowały do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, a drugie – do jadalni i salonów urządzonych w stylu tradycyjnym lub klasycznym.

Warto przemyśleć też, jak duży ma być nowy zestaw. Najpopularniejsze są komplety dla sześciu lub dwunastu osób. Mały komplet 6-osobowy jest jednak zarezerwowany niemal wyłącznie dla singli, par i trzyosobowych rodzin, które raczej nie organizują przyjęć dla najbliższych i znajomych.

Sztućce Gerlach – najwyższa jakość i elegancja

Jakiej marki sztućce polecamy? Wiele zależy tutaj od zasobności domowego portfela i indywidualnych preferencji. Niemniej z doświadczenia wiemy, że kupno noży, widelców i łyżek za kilkadziesiąt złotych jest rozwiązaniem krótkoterminowym. Dlatego lepiej dołożyć nieco pieniędzy i kupić wysokojakościowy, a jednocześnie elegancki zestaw.

Sprawdź sztućce Gerlach. Jest to polska marka, mająca ponad 260-letnią tradycję w produkcji najwyższej jakości, ponadczasowych sztućców i naczyń kuchennych. Na stronie internetowej tej marki można znaleźć zarówno klasyczny zestaw sztućców Gerlach ze zdobieniami i grawerami, jak i komplet minimalistycznych sztućców, które znakomicie sprawdzą się w nowoczesnym, współcześnie urządzonym mieszkaniu.

A może sztućce w walizce?

Jeżeli szukasz kompletu widelców, noży i łyżek na specjalne okazje, rozwiązaniem mogą być sztućce w walizce. Taki komplet znakomicie sprawdzi się również jako prezent dla najbliższych na specjalną okazję – ślub, urodziny, rocznicę czy święta Bożego Narodzenia.