5 października 2024
low-angle-shot-white-building-with-two-windows-8802339

Jakie parametry powinno mieć okno energooszczędne?

Budując lub remontując dom warto zwrócić uwagę na to, jakie okna wybieramy. Mogą one bowiem stać się przyczyną utraty dużej ilości energii cieplnej z wnętrza budynku a co za tym idzie przyczynić się do zwiększenia wydatków na ogrzewanie. Dlatego też obecnie coraz więcej osób decyduje się na okna energooszczędne, które zapewniają znacznie lepszą izolację termiczną. Jakie parametry powinno posiadać takie okno? Przekonajmy się.

W nowoczesnych budynkach przeszklenia zajmują coraz większą powierzchnię ścian i dachów, przez co wybór wysokiej jakości okien energooszczędnych staje się jeszcze bardziej istotny niż kiedykolwiek. Obecnie możemy skorzystać z wielu różnych rozwiązań. Firmy takie jak Vidomont oferują okna drewniane i PVC, które zapewniają dobrą termoizolacyjność dzięki wykorzystanym materiałom oraz specjalnej konstrukcji. Poszukując okien warto jednak sprawdzić kilka istotnych parametrów, które wpływają na to, czy będą one szczelnie izolowały nas przed utratą ciepła.

Współczynnik izolacji cieplnej U:

Jednym z kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jest współczynnik izolacji cieplnej U. Im niższa jego wartość, tym lepiej. Współczynnik ten mówi nam o tym, ile ciepła wydostaje się przez okno na powierzchni jednego metra kwadratowego. W przypadku okien energooszczędnych parametr ten powinien mieć wartość U na poziomie 0,8 lub niższą. W tym miejscu warto zaznaczyć, że producenci okien podają obecnie współczynnik U dla szyb oraz dla ram okiennych.Chcąc wybrać dobre, szczelne okno zwróćmy uwagę na oba te wskaźniki.

Współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego G

To kolejny ważny parametr, dzięki któremu możemy odzyskiwać straty energii cieplnej poprzez pozyskiwanie jej ze światła słonecznego. Jest on niezwykle ważny szczególnie w przypadku okien zorientowanych na południe, choć nie tylko. Im wyższy współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego G w pakietach szybowych tym więcej ciepła będzie przedostawało się do wewnątrz budynku. Ma to swoje zalety w okresie jesiennym i zimowym, choć jednocześnie musimy pamiętać, że w czasie upalnego lata trudniej będzie nam zachować przyjemny chłód w budynku. Niemniej jednak jest to czynnik, na który warto zwrócić uwagę.

Liczba szyb

Obecnie na rynku możemy znaleźć okna jedno, dwu, trzy a nawet czteroszybowe. Nie da się ukryć, że ilość warstw szyb użytych w produkcji ma wpływ na to, jak dobrze izolować będzie okno. Co ciekawe, w tym przypadku nie obowiązuje jednak zasada “im więcej tym lepiej” Zdarza się bowiem, że okna czteroszybowe gorzej termoizolują od okien z trzema szybami. Wynika to z odległości pomiędzy poszczególnymi szybami. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się specjalnym gazem – argonem, którego cyrkulacja ma wpływ na to, jak szybko ciepło będzie przenikało przez kolejne warstwy szyb. Jeśli szyby znajdują się zbyt blisko siebie – ciepło przenika przez nie bardzo szybko. Również zbyt duża odległość między szybami może do tego doprowadzić. Argon zaczyna bowiem poruszać się prostopadle do szyb, co również przyspiesza wymianę cieplną.

Liczba uszczelek

To kolejny ważny czynnik, na który warto zwrócić uwagę. Standardowo okna wyposażane są w dwie uszczelki, jednakże w przypadku okien energooszczędnych oraz pasywnych coraz częściej spotykamy się z propozycjami okien posiadających trzy uszczelki przylgowe. Wybór takich okien z pewnością pozwoli nam lepiej chronić się przed utratą ciepła poprzez okna minimalizując ryzyko powstawania mostków termicznych.

Podsumowując, wybierając okna do swojego domu warto dokładnie sprawdzić i porównać ze sobą wyżej wymienione parametry. Jednocześnie pamiętajmy, że ogromne wpływ na szczelność okna ma jego montaż. Dlatego też warto wybierać firmy, które nie tylko oferują nam wysokiej jakości okna energooszczędne, ale również zajmą się ich zamontowaniem. Obecnie najlepsze efekty osiągnąć można stosując tzw. ciepły montaż czyli montaż okien w warstwie ocieplenia. To rozwiązanie pozwala jeszcze bardziej zminimalizować ilość traconej energii cieplnej.