19 lipca 2024
Fotele gamingowe – dla zawodowców i pasjonatów

Fotele gamingowe – dla zawodowców i pasjonatów

Popularność foteli gamingowych rośnie wprost proporcjonalnie do popularności gier komputerowych oraz sportu elektronicznego (e-sport). Nie bez przyczyny zarówno najlepsi gracze na świecie, jak i twórcy internetowi oraz streamerzy, posiadają najwyższej jakości krzesła gamingowe. Doskonale bowiem zdają sobie sprawę, jak ważne jest komfortowe i ergonomiczne siedzisko w kontekście zdrowia oraz jakości rozgrywki. Nie jest więc istotne, czy grasz w gry po pracy, czy jesteś zawodowym gamerem – odpowiedni fotel to podstawa, która zapewni Ci lepsze doznania, płynące z rozgrywki i zadba o Twoje zdrowie.

Fotele gamingowe wydłużają życie – to nie jest clickbait!

Doskonale wiesz, że granie w gry na starym sprzęcie komputerowym, wywołuje mnóstwo frustracji i stresu. Dla najlepszych wrażeń z rozgrywki, zwykle szukamy nowoczesnych i skutecznych urządzeń, które spełnią nasze wymagania. Czemu jednak zapominamy o własnym zdrowiu? Wydajemy pieniądze na nowe komputery, monitory i akcesoria, a jednocześnie korzystamy z nich, siedząc na starych, niewygodnych i zużytych krzesłach. To tak, gdybyśmy kupili nowoczesne auto ze świetnym silnikiem, ale wnętrzem przypominającym 30-letniego i niezadbanego Fiata 126p.

Początkowe stwierdzenie, że fotele gamingowe wydłużają życie, nie jest kłamstwem. Ergonomiczne i wyprofilowane elementy tego typu krzeseł pozwalają na zachowanie zdrowej i prawidłowej postawy ciała. W rezultacie Twój kręgosłup, mięśnie pleców, szyi i ramion, a także nogi czy biodra są ułożone w takiej płaszczyźnie, która niweluje ryzyko występowania poważnych dolegliwości i schorzeń.

Musisz bowiem wiedzieć, że długotrwałe siedzenia na niskiej jakości krzesłach prowadzi do tak poważnych konsekwencji, jak: problemy z układem krążenia, skrzywienia kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, a nawet pogorszenie zdrowia psychicznego. Tej kwestii nie powinni lekceważyć zarówno gracze zawodowi, jak i hobbistyczni. Nie ma bowiem znaczenia, czy siedzisz przez trzy godziny dziennie, czy przez dwanaście godzin – korzystanie z niskiej jakości krzeseł wywołuje szereg dolegliwości, które mogą skracać życie!

Oczywiście, nawet najlepsze fotele gamingowe nie są w stanie zastąpić regularnych przerw, aktywności fizycznej czy zbilansowanej i zdrowej diety. Niemniej jeśli już siedzisz przez kilka godzin dziennie, czemu miałbyś skracać swoje życie, korzystając z niedopasowanych krzeseł, skoro możesz mieć nowoczesne fotele gamingowe?

Krzesła gamingowe – poznaj 7 parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Każdy gracz potrzebuje, aby fotel do biurka gamingowy „nie przeszkadzał” w rozgrywce, a dodatkowo zapewniał komfort i ergonomię. Takie bowiem cechy powodują, że organizm męczy się wolniej, co z kolei poprawia procesy poznawcze (np. szybkość reakcji, spostrzegawczość, pamięć). Aby osiągnąć najwyższy poziom wygody, przede wszystkim zwróć uwagę na:

 • budowę i konstrukcję fotela gamingowego,
 • materiał,
 • parametry siedziska i oparcia
 • budowę i profil oparcia,
 • regulację poszczególnych elementów,
 • design,
 • zagłówek i pozostałe akcesoria.

Szczegółowe omówienie powyższych parametrów, znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Czytaj dalej!

Budowa

Konstrukcja fotela wpływa na jego wytrzymałość. Jeśli zależy Ci na wieloletnim rozwiązaniu, które przeżyje z Tobą mnóstwo ekscytujących chwil podczas rozgrywki, zdecydowanie postaw na podstawę metalową. Wyróżnia się ona doskonałą wytrzymałością, która nie tylko zwiększa żywotność krzesła, ale również poprawia jego stabilność. Materiał podstawy i ogólna jakość wykonania wpływa również na maksymalne obciążenie fotela.

Materiał

Pod pewnymi względami krzesła gamingowe przypominają fotele samochodowe. W obu przypadkach liczy się ergonomia i wygoda, a także jakość zastosowanych materiałów. Najczęściej stosuje się obicia, wykonane ze skóry ekologicznej lub tkaniny. Często spotykanym rozwiązaniem są także modne przeszycia z przewiewnej i lekkiej siatki. Dobrym wyborem są materiały o hydrofobowych właściwościach, ponieważ nie pozwalają wodzie i napojom wnikać w strukturę obicia.

Wszystkie podane opcje są równie dobre i skuteczne. Warto jednak pamiętać, że każdy materiał charakteryzuje się określonymi parametrami, które wpływają na odczuwany komfort. Zwróć uwagę, że ekoskóra słabiej przepuszcza powietrze niż materiał, ale zwykle jest łatwiejsza w czyszczeniu. Obicie materiałowe ma zazwyczaj lepszą wentylację, ale może szybciej się brudzić.

Parametry siedziska i oparcia

Komfort fotela gamingowego zależy w dużej mierze od wymiarów siedziska i oparcia. Te dwa elementy są najważniejszymi punktami styku Twojego ciała z fotelem.

Zadbaj więc o to, aby siedzisko miało odpowiednią szerokość oraz głębokość. Wysokość siedziska natomiast dostosujesz za pomocą mechanizmu regulacji. Pamiętaj, że Twoje stopy powinny swobodnie spoczywać na podłożu, a zgięcie w stawie kolanowym powinno wynosić około 90 stopni. Objawem niewłaściwego doboru parametrów siedziska jest drętwienie kończyn.

Pod uwagę weź również parametry oparcia, a konkretnie: wysokość i szerokość. Oba wymiary powinny być maksymalnie dostosowane do Twojego wzrostu, aby zapewniały właściwe podparcie, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa. Niektóre krzesła oferują dodatkowe oparcia w postaci małych poduszek.

Budowa oparcia

Wyprofilowane oparcie to jedna z większych zalet foteli gamingowych. Pozwalają one bowiem na zajęcie niewymuszonej i naturalnej pozycji ciała, która jest zdrowa dla kręgosłupa. W rezultacie poprawia się ogólna ergonomia i wygoda rozgrywki!

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, przydatnym dodatkiem są specjalne poduszki, które wspierają odcinek lędźwiowy i szyjny. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy wysokość oparcia jest dostosowana do wzrostu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są oparcia z regulowaną wysokością, a także mechanizmem odchylania w tył.

Regulacja

Standardową cechą foteli gamingowych jest regulacja. Nowoczesne modele oferują jednak nie tylko zmianę wysokości siedziska, ale również regulację innych parametrów krzesła!

 • Zmiana wysokości oparcia – dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest dopasowanie oparcia do swojego wzrostu, a tym samym uzyskanie najlepszego wsparcia dla kręgosłupa.
 • Odchylenie oparcia w tył – pozwala na zajęcie komfortowej pozycji i odchylenia sylwetki podczas odpoczynku pomiędzy kolejnymi rozgrywkami.
 • Ustawienie podparcia lędźwi i szyi – dobre i skuteczne fotele gamingowe oferują podparcie, które idealnie wpasowuje się w naturalną krzywiznę kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Regulacje tych elementów pozwala je dopasować do własnych potrzeb, wzrostu i ułożenia sylwetki.
 • Regulacja podłokietników – taka opcja pozwala na ich ustawienie w kilku płaszczyznach (2D, 3D lub 4D): góra-dół, na boki, przód-tył, a nawet zmiana odchylenia w poziomie.

Dodatkowym elementem, który przydaje się graczom, jest mechanizm tilt, czyli funkcja „kołysania”. Pozwala ona wprawić ciało w kojące bujanie, które odpręża i rozluźnia napięte mięśnie (np. po emocjonującej lub stresującej rozgrywce).

Design

Fotele gamingowe prezentują się bardzo okazale. Producenci prześcigają się w tworzeniu modnych i kolorowych przeszyć, które tworzą spójną kompozycję, zachwycającą graczy. Wybierając odpowiedni model, warto kierować się własnymi preferencjami oraz aranżacją całego pokoju. Jeśli chcesz zbudować prawdziwą „jaskinię gracza”, musisz zadbać o każdy detal (np. podświetlenie LED biurka gamingowego może współgrać z kolorystyką fotela).

Design wpływa nie tylko na spójność aranżacji, ale również odbiór materiałów przez widzów. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w których gracz publikuje materiały na serwisach typu YouTube albo regularnie prowadzi streamy z rozgrywki. W takiej sytuacji wygląd fotela ma znaczenie, ponieważ zależy od tego, jak będzie prezentował się w obiektywie kamery.

Bardzo modnymi rozwiązaniami kolorystycznymi, jest łączenie klasycznych barw (np. czerni lub szarości) z wyrazistymi kolorami (np. czerwienią, błękitem, zielenią). Taki kontrastowy design zaspokaja potrzeby graczy, ponieważ odzwierciedla dynamikę rozgrywki i nowoczesność stanowiska komputerowego.

Zagłówek, podnóżek i pozostałe akcesoria krzeseł gamingowych

Detale potrafią zrobić ogromną różnicę – zarówno w trakcie rozgrywki, jak i w przypadku krzesła gamingowego. Przykładem jest zagłówek, który pozwala na komfortowe ułożenie głowy, a tym samym odciążenie kręgosłupa i mięśnie ramion. Ponadto zagłówek chroni przed niezdrowym wysuwaniem głowy w przód podczas rozgrywki.

Ciekawym uzupełnieniem fotela gamingowego jest także podnóżek. Jego zastosowanie polega na delikatnym uniesieniu nóg, co może skutkować: poprawą krążenia krwi, pozbyciem się uczucia drętwienia kończyn oraz zwiększeniem ogólnej wygody siedzenia.

Dla graczy, którzy szukają maksymalnej wygody, polecane są również krzesła z „kieszeniami”. Są to specjalne komory, które pozwalają na przechowywanie butelek z napojami, kontrolerów do gry czy ulubionych przekąsek. Z takim wyposażeniem fotela gamingowego masz wszystko pod ręką i możesz całkowicie oddać się pasjonującej rozgrywce!

Fotele gamingowe nie tylko dla graczy – spróbuj w trakcie home office!

Fotele gamingowe posiadają funkcje i właściwości, które zadowalają nie tylko graczy, ale również osoby, które pracują przy komputerze. Tym samym tego typu siedziska mogą być rewelacyjnym wyborem do home office lub biura. Projektanci i producenci dbają bowiem o to, aby krzesła gamingowe oferowały najwyższy poziom komfortu, chroniły zdrowie i kręgosłup, a także opóźniały moment, w którym poczujesz zmęczenie, wynikające z kilkugodzinnego siedzenia.

Jak więc widzisz, potrzeby graczy i osób, pracujących przy komputerze, nie różnią się od siebie tak bardzo. Warto zatem korzystać z nowoczesnych i zaawansowanie technologicznych rozwiązań, które oferuje branża gamingowa. Może się bowiem okazać, że kubełkowy fotel z modnym designem przypadnie Ci do gustu znacznie bardziej, niż klasyczne krzesło biurowe.

Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w sklepie Mebel-Partner i zbuduj ergonomiczne, zdrowe i komfortowe stanowisko do grania oraz pracy!